Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Децата се научиха да съчетават по няколко дейности

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Необичайната ситуация, в която се озовахме преди близо година, неизбежно рефлектира върху психиката ни. Психолозите отчитат повишена тревожност и засилени страхове, включително при децата. От друга страна, новият начин на обучение от разстояние и ограничените възможности за общуване и забавление развиха у тях способност бързо да „превключват“ вниманието си от една дейност към друга много по-рано от обичайната възраст, смята психоложката Венета Младенова, която има и значителен опит като училищен психолог. Това би могло да е от полза за обучението им, стига учителите да съумеят да насочат процеса. 

Децата се научиха да ползват информационния поток не само за развлечения, но и за образоване, което е добре. В същото време традиционните нагласи и в образователните среди, и в обществото подлагат училището на огромен натиск, придържайки се към схващането, че то трябва да даде на учениците от различните класове строго определен обем от знания, въпреки прокламираните намерения за приоритет на уменията и компетентността като цел на образованието. 

Адаптирането към новите условия на учене е трудно и за родителите, които не всякога разбират, че не обемът от информация е важен, а способността да се намери и извлече най-важното. Интересно е наблюдението на психоложката върху поведението на тийнейджърите, които в извънредната ситуация от предизвикващи света се оказаха в ролята на предизвикани от света и получиха шанса да оценят живота, грижейки се да опазят здравето на възрастните си близки. 

Непрекъснатото пребиваване на едно място от деца и родители обаче носи допълнителни рискове. Когато младият човек се чувства непрекъснато контролиран, той се научава да „лъже“, имитирайки дейност. Важно е да се намери мярката и вместо да следи детето или да се опитва да бъде учител родителят може да разговаря с него за наученото и преживяното. Още за плюсовете и минусите на извънредната ситуация за отношенията между деца и родители и за развитието на младите чуйте в разговора с психоложката Венета Младенова, в рубриката „Всичко за образованието“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Еленко Попов

В България успешно и щадящо лекуват рака на простатата

Центърът за съвременна диагностика и лечение туморите на простатната жлеза към УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ" с ръководител акад. д-р Чавдар Славов, е "Клиничен екип на годината". Уникалното звено, което обединява лекари от 5 специалности, беше отличено по време на Деветото издание на Balkan Medical Awards. Т.нар. "Медицински Оскари" обединяват..

публикувано на 16.07.24 в 17:45

Създадена е първата ваксина за пчели

Първата ваксина за насекоми вече е факт. Учени в САЩ откриха средство срещу така наречения "американски гнилец" – характерно заболяване за  пчелите в Северна Америка. За интересното откритие във "Време за наука" разказва Никола Кереков . Американският гнилец е заразна болест , причинена от изключително устойчива спорообразуваща бактерия...

публикувано на 16.07.24 в 12:46
Балъклъ гьол е емблематично място за града

Легенди и истории от турския град Шанлъурфа

Турският град Шанлъурфа се намира близо до границата със Сирия, наблизо са градовете Кахраманмараш и Газиентеп, на североизток се намира Диарбекир, на югоизток – Мардин. Това е районът, който беше изключително силно засегнат от земетресенията през 2023 г., но за щастие, днес в града трудно могат да се видят следи от опустошителното земетресение,..

публикувано на 15.07.24 в 17:25

Религия в средното училище – дали и как?

В последните дни в публичното пространство се засилиха гласове, които сме чували и преди, в полза на задължителното въвеждане на религия в масовото средно училище. Те изглежда принадлежат на определени кръгове, които категорично настояват за това и имаха повод да изложат отново публично аргументите си. По въпроса обаче има различни мнения и гледни..

публикувано на 15.07.24 в 14:05

Стопанският факултет на СУ ще финансира млади специалисти

"TWIN4ECO се казва проектът и е класически туининг проект, който е насочен към повишаване на капацитета на научна организация, в случая на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", като това включва международни конференции, обмен и обучение на млади асистенти, доценти, професори, като в рамките на период от две-три години да се извърши..

публикувано на 15.07.24 в 10:00