На 16-и февруари 2005 година е учредена Софийската търговско-промишлена камара. С нейното учредяване се възобновява дейността на Софийската камара, която е създадена 1895 г. и е прекратена 1948 г. Председател на камарата е Георги Чернев. Членовете на камарата днес са над 100 и сред тях са представители на най-големите фирми в България, което по обороти прави Софийска камара не само най-старата, но и най-голямата организация на бизнеса в България. Основната мисия на камарата е да защитава интересите на своите членове. Една от задачите на камарата е да се приеме отново Закон за камарите в България.
Какво успява да свърши за тези 16 години организацията? Разказва в “Нашият ден“ Георги Чернев, председател на камарата:
“За съжаление през тези 16 години, въпреки многото усилия, които положихме, комуникацията с политиците в тази посока не се промени. Първо да се взима мнението на бизнеса и след това да се приемат решенията, не се случи. Софийската камара за тези 16 години направи много усилия да защитава в индивидуален план отделни фирми.
През тези години помъдряхме, натрупахме опит, и това, което очаквам от тук нататък, е и самите политици да помъдреят и да видят, че преходът, който сме започнали към пазарна икономика, не е завършил. Той ще бъде завършен тогава, когато всички елементи на тази пазарна икономика се създадат. Един от тези елементи е приемането на Закон за национална камара, само в България няма такъв закон. От наша страна каквото е трябвало, сме направили.“
Необходимост от закон
“Няма как да очакваме от администрацията и политиците да бъдат по-мъдри от браншовите организации или от бизнеса и да приемат правилните разпоредби и закони. Те трябва да се съобразяват с бизнеса, а за да се съобразяват с бизнеса, самият бизнес трябва да бъде организиран. Така както не може да има пет министри на икономиката, пет министър-председатели, така няма как да има и пет национални камари и организации, които да представляват бизнеса. При такова представяне на бизнеса от пет организации на практика се получава “разделяй и владей“, т.е. слаб бизнес, слаба икономика и проблеми.“
Успехи
“Най-големият ни успех беше по време на втория мандат на Бойко Борисов, но неговото правителство падна и всички партии, с които тогава бяхме говорили и подписали меморандум за приемане на такъв закон – всичко това се провали.“
Повече можете да чуете от звуковия файл.
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg