Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Доброто“ по-скоро пречи в съвременния свят

| обновено на 17.02.21 в 11:34
Тодор П. Тодоров СУ
Снимка: БГНЕС

Дали хората са били по-добри или по-лоши в миналото? Има ли място доброто в съвременния свят? Отговор на тези въпроси дава в “Нашият ден“ философът Тодор Тодоров.

“В съвременния капиталистически развит свят се наложи такава етика, която ни убеждава, че трябва да бъдем егоисти, индивидуалисти. И няма основание да правиш добро, глупаво е някак, наивно е, да правиш или да очакваш добро. Поговорки като “на вълка вратът му е дебел, защото сам си върши работата“, са по-валидни в днешно време. Така живеят хората, това е, което се налага. Освен това, ако човекът се сведе до една функционална единица, която трябва да работи, тогава какво място има за доброто!?“

“Това с доброто е доста сложна голяма тема, ако питате философски. Тъй като “доброто“ не е само етическа категория, то не се изразява само в някакви актове. Спонтанният акт е нещо, което човек прави непредвидимо, прави спонтанно, свободно, без необходимост. Но освен, че се изразява в някакви актове, някакви действия, “доброто“ е и онтологическа категория. Нещо, което описва самото битие, самото съществуване в света. И това е било така например в християнството, в християнската интуиция за света, където самото съществуване е нещо добро. В този смисъл всичко, което съществува, всичко, което има някаква форма, вид, мяра и ред, а всичко, което съществува има някаква форма и мяра, е добро. Да бъдеш е нещо добро, това е едно изконно християнско разбиране, което ние днес вероятно сме загубили. Не знам доколко “доброто“ има някакво място във важните категории на съвременния свят, защото ние живеем в един технизиран, функционален свят, където доброто по-скоро пречи.“

“Никога не съм разбирал тези неща – “Ден на доброто“, в който хората трябва да демонстрират добро, или ден на  жената, в който трябва да бъде уважавана, в другите дни можем да я бием. Или Ден на влюбените, а всъщност цялата година е на влюбените.“

По-лоши ли ставаме

“Всяко поколение винаги ожалва своето време – “става по-зле, хората са по-лоши, едно време беше по-добре“. Това е носталгия и е напълно естествено. Трудно е да се каже дали хората са станали по-добри или по-лоши. Ние,  поне в нашия западен свят, традиционно вярваме в прогреса, идеята, че всичко става по-добро. Включително и хората в някакъв морален смисъл стават по-добри. Но вижте как изглежда светът, не съм убеден в тази тенденция.“

Делението на добри и лоши

“Това не е точно деление между добро и лошо. Това е поляризацията, която настъпва в съвременния свят и тя е на глобално равнище. При това поляризация на много различни лагери, омразващи се един друг. Иначе делението между добри и лоши е много архетипно разбиране за добро и зло, черно и бяло. Това, което стои реално зад това, е друго."

Повече можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00

Как хора със зрителни нарушения могат да създават комикси?

В утрешния 20 април и вдругиден в Националното читалище на слепите "Луй Брайл 1928" ще се проведе творческа работилница, която обещава да събере зрящи и незрящи в интерактивна игра за създаване на комикси . Идеята зад събитието е да се изгради връзка между различни хора и да се предостави възможност за творческо изразяване. Проектът, наречен "Социално..

обновено на 19.04.24 в 14:21

Измеренията на домашното насилие и родителските конфликти?

Домашното насилие остава една доста трудна и вечна тема. Какви могат да бъдат измеренията на домашното насилие и родителските конфликти? Как и от кого се упражнява насилие върху бащата и доведената майка на 10-годишно момиче?  Частният случай на Вяра Врагова от София. "От почти 7 години живея с мъжа си, който има 3 деца. Третото дете е от жена, за..

публикувано на 19.04.24 в 12:40

В Париж показаха български килими на повече от век

Изложбата на автентични български килими в Париж, открита на вчерашния 18 април, събра вниманието на много почитатели на изкуството. Първата такава изложба в Париж отвори врати за показване на уникални килими от XIX и XX век. В галерията на Българския културен институт в Париж се събра експозицията с  невероятни примери на българското килимарство...

обновено на 19.04.24 в 09:18