"Епосът на утринните звезди" е роман за човека на фона на абсурда. Книгата на албанския автор Руди Еребара спечели Наградата за литература на ЕС през 2017 г. Еребара е поет, романист, преводач и журналист. "Епосът на утринните звезди" кореспондира с популярната фраза "Най-тъмно е преди разсъмване". До голяма степен този роман е художествена литература и документалистика, защото Руди Еребара не пропуска своите авторски коментари на страниците на романа.
“Романът е написан по истинската история на албанския художник Едисън Герго, който е преследван от комунистическия режим, най-вече заради произхода си. Разбира се, художествената измислица присъства, но тази история е съвсем реално случила се в албанското общество.
Това е от книгите, които ти е приятно да превеждаш, много лек елегантен стил. Един истински роман, увлекателен, интересен с диалог, със случка, с история“ – казва преводачът доц. Екатерина Търпоманова в “Артефир“.
Фабула
На 16 октомври 1978 г. албанският народ празнува рождения ден на комунистическия диктатор Енвер Ходжа, чиято личност е издигната в култ. Но празникът е помрачен от неочаквана беда – проливния дъжд, който измива червената боя, символа на пролятата партизанска кръв, от лозунгите, плакатите и портретите, окачени из цяла Тирана в чест на ръководителя на страната.
Органите на властта виждат в това целенасочен саботаж, организиран от вражеска група сред художниците. Някой трябва да бъде наказан за поруганата чест на вожда! На прицел се озовава Сюлейман, чийто род е бил богат, преди да им бъде иззето имуществото, и който е имал нещастието да се забърка с дъщерята на виден комунист, с която впоследствие се е разделил заради нейната изневяра.
Въпреки че той е просто помощник в предприятието, което изработва лозунгите и портретите, клетникът усеща, че в очите на вездесъщата партия той винаги ще бъде враг по рождение, независимо дали наистина се е провинил в нещо, или е невинен. Защото по време на диктатура истинската човечност не може да вирее – тя е обуздана с намордник, окована е с вериги в някаква дълбока пропаст, от която само от време на време успява да издаде сърцераздирателен вик.
Албанският социализъм
“Албанският модел на социализма е бил доста по-тежък от това, което ние познаваме. Албанците преживяват няколко сближавания и раздели с държави покровители. Първоначално едно сближаване с Югославия, след това рязко скъсване на отношенията. Преминават в орбитата на СССР с много близки отношения, след което пак решават, че СССР се е отклонил от правия път в комунизма и преминават в орбитата на Китай. Историята в романа е по времето, в което Албания прекъсва отношенията си с Китай и изпада в пълна изолация, дори от социалистическия блок.“
“Самият Енвер Ходжа изпада в една параноя, че е преследван, и се замисля неговото отстраняване. Поради което става доста подозрителен и към обкръжението си, и към всички хора в Албания. Следват репресии на случайни хора. От 70-те години нататък положението в страната става много тежко. Изолацията има и икономически последици, които се отразяват сериозно на живота на населението.“
Повече можете да чуете от звуковия файл.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg