Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаните истини излизат в „Бяла книга“

| обновено на 18.02.21 в 11:17

Темата на разговора в предаването e премълчаните исторически истини за отношенията ни със Северна Македония. Поводът е появата на „Бяла книга за езиковия спор“ между двете страни, инициативата е частна на неколцина родолюбци от Албания, Сърбия, Македония и България. Държавното участие, за сега, е нула. Книгата е издадена в 3000 екземпляра на български книжовен език, вече е преведена на английски, предстои на бъде публикувана и на немски и испански, както на албански и португалски. Най-сетне, след 45 години тоталитаризъм и 30 години демокрация, е опитът да се обясни на Европа и на света поне част от това за какво е разгорещената ни полемика с властниците в западната ни съседка.

Авторите на тази „Бялата книга“ обясняват, че тя се появява в резултат на слабо аргументираната ни официална българска позиция по отношение на бъдещата евроинтеграция на Скопие. Вярно, тази позиция констатира системното злостно отношение към България, системното унищожаване или фалшифициране на българското културно-историческо наследство, както и нарушаването на човешките права в миналото и в днешна Северна Македония, но повечето български политици не предоставят на достъпен език конкретни примери, нито историческите факти пред нашите външнополитически партньори.

В предаването участват доц. д-р Спас Ташев от БАН, основател на „Българска национална платформа“, д-р Иван Николов, директор на сп. „България – Македония“, Владо Тренески, както и проф. д-р Ана Кочева, рецензент на книгата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30