Темата на разговора в предаването e премълчаните исторически истини за отношенията ни със Северна Македония. Поводът е появата на „Бяла книга за езиковия спор“ между двете страни, инициативата е частна на неколцина родолюбци от Албания, Сърбия, Македония и България. Държавното участие, за сега, е нула. Книгата е издадена в 3000 екземпляра на български книжовен език, вече е преведена на английски, предстои на бъде публикувана и на немски и испански, както на албански и португалски. Най-сетне, след 45 години тоталитаризъм и 30 години демокрация, е опитът да се обясни на Европа и на света поне част от това за какво е разгорещената ни полемика с властниците в западната ни съседка.
Авторите на тази „Бялата книга“ обясняват, че тя се появява в резултат на слабо аргументираната ни официална българска позиция по отношение на бъдещата евроинтеграция на Скопие. Вярно, тази позиция констатира системното злостно отношение към България, системното унищожаване или фалшифициране на българското културно-историческо наследство, както и нарушаването на човешките права в миналото и в днешна Северна Македония, но повечето български политици не предоставят на достъпен език конкретни примери, нито историческите факти пред нашите външнополитически партньори.
В предаването участват доц. д-р Спас Ташев от БАН, основател на „Българска национална платформа“, д-р Иван Николов, директор на сп. „България – Македония“, Владо Тренески, както и проф. д-р Ана Кочева, рецензент на книгата.
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..
Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..
"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..
Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..
"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg