Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отново “Музиката лекува“ в Клиниката по психиатрия на УМБАЛ "Александровска"

На 23 февруари Нов симфоничен оркестър ще изнесе концерт от поредицата “Музиката лекува“ за пациентите на Клиника по психиатрия на УМБАЛ "Александровска".

Концертите вече са традиция, която започва от 2016 г.

Веселин Добрев, мениджър на Нов симфоничен оркестър, разказва за инициативата в “Нашият ден“.

“Сега, когато настъпиха тези промени, Националният фонд “Култура“ даде възможност под неговата програма за социално ангажирани изкуства да се кандидатства и аз измислих този проект, като идеята е, че ние отиваме на място. Което е много добре във връзка с това, че хората трябва да бъдат изолирани. Второ, че в залите е много по-трудно да се правят концерти. И освен това могат да присъстват и хора, които са в по-тежко състояние, но са там в контролирана среда.“

Реакциите на хората с психични заболявания на класическата музика

“Това е един израз, едно преживяване, което е много лично – допирът с изкуството и то невербалното. Много е трудно да се въздейства с думи. Те замръзнаха просто в този коридор, в който свирим в Психиатричната клиника, и бяха вглъбени, сякаш излизат въобще от проблема.“

“Има си научни доказателства с ефекта Моцарт, който е изследван в световни университети. Доказват, че на базата на трептения и вълни, които били много сходни с честотата на работа на нашия мозък. Че пряко на някакво друго ниво действа положително класическата музика.“

“Днес нашите най-млади колеги, квартет, ще изсвирят Шостакович – струнен квартет номер 8, Моцарт – струнен квартет номер едно и още.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пустинен блус

Истинските фенове вече знаят новината, но сега да я разгърна, както си му редът – пионерите на пустинния блус "Тинариуен" , сред най-влиятелните колективи от туарегски музиканти, заедно с другите три "Т"-а - "Тамикрест", "Тартит" и "Теракафт", идват за първия си концерт в България. Афро от извора ни очаква в зала 3 на НДК тази сряда, 11 септември ...

публикувано на 09.09.24 в 16:48

Архивите говорят 80 години по-късно

Архивите отново оживяват в "Terra Култура", за да се завърнем към 9 септември 1944 г. със запис, съхранен в Златния фонд на БНР. Слушаме обръщение на министъра на финансите проф. Петко Стоянов, излъчено по държавното радио в 20:30 ч. на 12 септември 1944 г. Записът е запазил всички следи и драскотини на времето. В него стават ясни..

публикувано на 09.09.24 в 11:24

Как се преподава "трудната" история?

Държавна агенция архиви откри новия уебсайт "Съветската окупация в България, 1944 – 1947 г." , който е част от тематичната дигитална колекция "Архивите говорят". За първи път публично е споделен пълният списък на жертвите на Червената армия в България от посочения период. Дигитализирани са множество архивни документи и изображения, които говорят..

публикувано на 09.09.24 в 10:16

Hey People! обръща внимание на професионалните стереотипи

Много момчета са чували, че не е мъжко да се занимават с танц. Момичетата, от друга страна, не са насърчавани да станат инженери например. Все още съществуват стереотипи, свързани с пола и кариерното развитие.  В "Нашият ден" Рая Цветкова разказва за младежкия проект Hey People!, който обръща внимание на стереотипните разделения на професиите ...

публикувано на 09.09.24 в 09:29
Десислава и Петър Петрови

Гълъбински зеленчуци

Десислава и Петър Петрови от ямболското село Гълъбинци напускат Ямбол преди няколко години с желание да произвеждат чиста храна за децата и себе си, и да създадат общност и живот в селото. Освен вездесъщата тученица, в градините и парниците им расте цяла палитра от различни сортове домати, краставици, манголд, кейл и какво ли не друго. Как стигат до..

публикувано на 08.09.24 в 09:05