Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой:

Ученичка с награда за концепция за локално пазаруване

Снимка: Архив

Преди броени дни приключи първата по рода си Национална ученическа конференция, която Висшето училище по застраховане и финанси организира. Тя се проведе онлайн под наслова – “Икономика, образование и психология в условията на пандемия“.

В нея участваха на 30 ученици от 11 и 12 клас от близо десет града в страната. Сред тях бяха отличени трима ученици с отлични доклади, които получиха стипендии за обучение във Висшето училище.

Един от тези ученици е Десислава Иванова, която е на 19 години. Тя е от Втора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън“.

Десислава Иванова е Главен герой в “Нашият ден“.

“Вярвам, че бизнесът и икономиката са сфери, в които, ако си смел, можеш да приложиш артистичността си и въображението си под различни форми.“

“На конференцията избрах да говоря за икономиката, темата ми беше свързана с локалното пазаруване. За това как то е изключително важно по време на пандемия, а и не само. Лично смятам, че локалното пазаруване е важно не само за икономиката, но и за екологията на една държава и за личните ни избори като консуматори. Радвам се, че имах възможността да споделя гледната си точка с други хора на моята възраст.“

“Един бизнес и едно предприятие, за да може да се развива и да разшири границите си извън страната, първо, трябва да бъде оценен и подкрепен в собствената си държава. Локалното пазаруване е важно освен за икономиката и за екологията. Тъй като едни стоки, идващи от чужбина, пътуват хиляди километри, а транспортът замърсява изключително много. Важно е и за нас, като консуматори, защото някои стоки, особено хранителните продукти, ако са закупувани на местно ниво, ще бъдат в пъти по-свежи и по-здравословни.“


Изборът

“Артистичните изяви, особено сценичните изкуства, свързани с музиката и актьорското, винаги са ми били страст. Но дойде етап в живота ми, в който трябваше да избирам какво ще правя, след като завърша, и да се насоча към университет. Дейностите, с които се занимавах, ми станаха прекалено много и ми се наложи да подредя приоритетите си. Артистичните ми хобита останаха страст и започнах да се занимавам основно с кандидатстването ми.

Сама избрах какво искам да следвам, родителите ми никога не са ми оказвали влияние или натиск в изборите ми. Нито в това в коя гимназия да кандидатствам след седми клас, нито в избора на работа. Но въпреки това винаги, когато имам нужда от съвет, те ми помагат.“

Пандемията

“В началото на учебната година бяхме присъствено за няколко седмици, но още октомври месец ни върнаха обратно онлайн. И в момента, на днешната дата, сме в нещо като програма две на две седмици. Определено е трудно и отговорността е повече наша. Трябва да полагаме повече усилия да внимаваме, да отделяме време вкъщи да се подготвяме за матурите. Въпреки всичко намираме начин да се справим.“

Технологиите

“Особено последните две години доста често ми се е налагало да ползвам интернет. Явявах се на изпит по английски за сертификат и си изтеглих приложения по английски, които ми помогнаха. Тегля си и много програми, които ми помагат.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00