Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Цветеслава Гълъбова:

Какво губим, когато бързаме

Международен ден на бавните обороти

Д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър
Снимка: Личен архив

26 февруари е Международният ден на бавните обороти или празник на спокойствието.

Какво губим, когато бързаме?

Темата коментира в “Нашият ден“ психиатърът д-р Цветеслава Гълъбова:

“Всеки човек избира как да премине през живота си – на бавни или на бързи обороти. Вероятно бързият ще стигне по-бързо до целта, но пък ще пропусне красотите на околния свят. Може би е по-добре да живеем на бавни обороти.“

“Налага се схващането, в това отношение медиите имат огромен принос, че живеейки бързо, гребейки с пълни шепи от живота, живееш по-добре. Смятам, че пълноценното живеене е по-щастливото живеене. С всичките му трудности, разочарования и мъките.“

Бързоживеещите – психологически профил

“Профилите винаги носят риска да не покрият всички от съответната категория. Бързоживеещите хора са от разнородни групи. Има по-млади и по-зрели, също и подрастващи, момчета и момичета. Хора, които искат да бъдат реализирани, с кариера, която ще бъде оценена, определено амбициозните – казва тя и допълва – Но амбицията невинаги е в правопропорционална с възможностите, които имат. Тогава се получават едни смешни неща. Хора, които искат да бъдат оценени, да имат пари, за да получат всички удоволствени изживявания в глобалното село, наречено свят. Също и хора, които не желаят много да се задълбочават във връзките, да разсъждават. Когато нещо не им харесва, напускат връзката и търсят следваща. Жадни са за слава, за известност. Следят какво се случва в Instagram, изобщо в социалните мрежи.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26