Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството на науката, изкуството на технологията

Ярък пример за синтез между наука и изкуство е творчеството на Леонардо да Винчи, художник, учен, изобретател и оригинален мислител
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Всеки се ражда творец, трудното е да останеш такъв“ – гласи една прочута мисъл на Пикасо, а днес креативността се оказа от ключово значение. Фаворизираният академичен модел STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) все по-често се променя и изкуството (Art) „дава пара“ на точните дисциплини и става STEАM.

За ролята на изкуството в науката разказва астрофизикът Владимир Божилов от катедра Астрономия към Факултета по физика на СУ. Той е един от създателите на научно-театралния спектакъл „Дългият път към звездите“.

„За разлика отпреди десетилетия, днес науката и всички учени търсим начини да стигнем до повече хора, а пък връзката между учените и хората на  изкуството  помагат да се обогатят и двете страни. Учените да станат по-добри комуникатори използвайки артистични техники, а колегите от изкуството да получат по-голямо вдъхновение на разбираем език от предния фронт на съвременната науката и съвременните технологии.


„Дългият път към звездите“ е своеобразен синтез на работата на учени и артисти, който ясно показа, че публиката посреща с голям интерес възможността да се запознае с предните теми на съвременното научно познание и проектът ще продължи в серия обогатени лекции от програмата Curoius/Любопитен – за които разказва и другият участник Димитър Узунов от „Арте урбана колектив“.

Става въпрос и за друг любопитен и вълнуващ спектакъл „Как да се превърнеш в Айнщайн за един час“, който изследва ролята на творческия импулс, който свързва творци и учени, а защо не и всички нас?


Освен на сцената науката и изкуството се срещат и във виртуалната реалност. Потапящите технологии отварят нова страница възможности за създаване и възприемане на най-различно съдържание.

Чуйте повече за това какво се случи с VR технологиите, в пандемичната 2020, когато събития и фестивали бяха отменени, но цената на хед-сетовете падна и дава възможност на все повече хора да изследват потапянето. Разказва Момчил Алексиев създател на първата българска група за виртуална реалност в България (VR Lab BG).





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силата на човешкия дух

За втора поредна година сдружение и социално предприятие "Направено с любов" събра творци с увреждания от цялата страна в град Перник, за да илюстрира силата на човешкия дух, в рамките на едноименния фестивал. Сдружението подпомага хора с увреждания, показвайки техния талант, свидетелстващ за сила и желание да се борят с житейските трудности...

публикувано на 11.10.24 в 15:20

Стендовият моделизъм – прекрасно хоби за търпеливите

"Стендовият моделизъм от хоби в света се е превърнал в бизнес. Моят моделизъм е хартиен, но има различни видове моделизъм. Фигури се изработват от дърво, пластмаса и други материали. От ученическите години се занимавам с това, като първата машина, направена от мен от хартия, беше багерче. Баща ми работеше на камион и аз, като момче, бях впечатлен..

публикувано на 11.10.24 в 13:22

Сепаратизъм и отцепничество във Второто българско царство

Във Втората българска държава (1185-1396) се разгръща един феномен почти непрекъсващ и много опасен – сепаратизмът. Тръгва още с Иванко, "убиеца на Асеня", а завършва с Видинското царство на Иван Срацимир – последната българска твърд, завладяна от османските турци. Какви са причините за възникването, разпространението и всеобхватността на..

публикувано на 11.10.24 в 08:50

Как се става шампион по информатика?

Шуменецът Даниел Койнов и неговите преподаватели по информатика Бисерка Йовчева и Димитър Добрев спечелиха Наградата "Джон Атанасов" в направление "Учениците и техните преподаватели".  Припомняме, че на Балканската олимпиада по информатика през септември дванадесетокласникът от Математическата гимназия в Шумен спечели златен медал в индивидуалното..

публикувано на 10.10.24 в 18:00

Думи от Велики Преслав

Едва ли са много хората извън кръга на учените – историци, археолози, езиковеди и т.н., които ще знаят нещо много повече от най-общите представи, останали от ученическо време, за така наречения "златен век" на българската писменост и култура, за Велики Преслав, за преславската книжовна школа. В същото време изследователите продължават да разширяват и..

публикувано на 10.10.24 в 09:21