Теодор Маслянков е ученик в 12 клас на Софийската математическа гимназия, стипендиант на фондация „Еврика“, носител на бронзов медал от международната олимпиада по химия за 2020 г. Това отличие е едно от многото, които Теодор има, защото, както самият той казва, през целия си живот е бил запален по природните науки и е приемал научното знание като аксиома – здрава основа, върху която да стъпи.
„Много хора казват, че науката им харесва, защото виждат някакво събитие в природата, а науката може да обясни това събитие. На мен също това ми харесва, но има и още нещо – аз съм доволен и от това, че науката ми дава някаква сигурност в живота“, казва Теодор Маслянков.
С него разговорът е за връзката между природните науки и за това, че интересът към химията, физиката, астрономията или математиката е просто част от любопитството към света. Сигурно и затова Теодор казва, че е имал известно колебание към коя наука да се насочи, но сега вече е взел решението.
„Преподавателите са важни, защото трудно човек може да поддържа интерес към науката, ако няма кой да го подбутва леко“, казва още Теодор Маслянков. Той посочи преподавателя си по химия Борис Толев като един от важните учители, с които се е срещнал. Затова беше потърсен и Борис Толев за обратна връзка.
Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица. Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..
Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..
Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..
Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..
Над 235 хил. души в България са в предиабетно състояние – това сочат данни на Международната диабетна федерация от 2021 година. 80 % от тези хора не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното, което представлява пряк риск от развитие на диабет тип 2. В навечерието на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември – в Lege Artis..
В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и..
Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието,..
Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg