Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ген. Гяуров: Шпионската структура е действала непрофесионално и на ниско оперативно равнище

| обновено на 26.03.21 в 15:24
Снимка: БГНЕС

Безпрецедентно събитие от 1944 г. насам у нас; Случай без аналог; История, която може да се сравни само с разкриването на т.нар. "Петорка от Кембридж" – това са само част от хвалбите, с които Прокуратурата се самозасипа, след като арестува за шпионаж в полза на Русия група от висши военни и чиновници. Презентацията беше като холивудски сценарий с видео- и аудиозаписи, снимки, кодови имена, дешифриране на разговори, срещи и посещения. 

Какви са реакциите след шпионския скандал у нас? 

За каква шпионска група става дума, каква информация е изнасяна?

Ген. Димо Гяуров, адвокат и бивш шеф на Националната разузнавателна служба, коментира темата в "Законът и Темида":

"Струва ми се, че става дума за класическа шпионска група, която е имала за задача да събира изпреварваща информация за действията на България и най-вече на НАТО по отношение на Русия, Украйна, Беларус, информация, свързана с дейността на Морския координационен център във Варна, както и всякакви други активности на НАТО – политически и военни."

Кой и как може да засече една вражеска шпионска дейност на територията на приятелска държава?

"Една от хипотезите, изразени на пресконференцията на Прокуратурата, беше, че групата е установена и разбита със съюзническа помощ. Напълно е възможно дейността на една подобна шпионска структура да бъде разкрита и от наши партньорски служби."

Нарекохте случилото се „квартален шпионаж“ и все пак нашите служби имат и успех…Какво е нивото на българското военно разузнаване?

"Като използвах този нелицеприятен израз, нямах предвид, че това е една лесна за установяване и задържане шпионска структура, а че е действала абсолютно непрофесионално и на много ниско оперативно равнище, предвид СРС и другите материали. Като имам предвид, че това са все пак хора, свързани с нашето военно разузнаване, силно се надявам оперативното равнище на подготвеност на кадрите на нашето военно разузнаване да не е такова, а да е доста по-високо. Защото ако е такова, нещата са просто трагични."

Къде всъщност е Резидентът, какъв ще бъде следващият епизод, какво ще се случи, може ли да последват реципрочни дипломатически действия, както и други неудобни въпроси, свързани с последния шпионски скандал – чуйте  в звуковия файл цялото на интервю на Анелия Торошанова с ген. Димо Гяуров.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46