В продължителен период групата е предоставяла на служител в руското посолство секретна информация от военен и високотехнологичен характер, засягаща България, НАТО и Европейския съюз.
Задържаният бивш разузнавач в момента ръководи секретното деловодство на Народното събрание, съобщиха от прокуратурата.
Подробности по случая бяха оповестени на брифинг в присъствието на главния прокурор Иван Гешев. Бяха излъчени аудио и видеозаписи, направени със специални разузнавателни средства.
Акцията е без прецедент, посочиха от прокуратурата.
"Поздравления за колегите, които работят, за да защитят интересите на България!" написа тази сутрин в Туитър главният прокурор и официализира слуха след снощната акция на службите, че тя е заради търговия със секретна информация.
Цитат от генерал Иван Колев от времето на Първата световна война, когато срещу българската конница се насочва цяла руска кавалерийска дивизия, потвърди, че шпионската афера е руска.
"Случаят е без аналог", оцени мащаба на разкритата шпионска афера главният прокурор Иван Гешев, който присъства при представяне на подробностите по разследването на Военната прокуратура след дълго отсъствие от публичния живот.
Показани бяха записани и заснети множество разговори между шестимата, уличени, че са руски шпиони.
Лидер на групата, представен като "Резидента", е бивш кадър на военното разузнаване, сега преподавател в службата, завършил школа в Москва към ГРУ.
Връзката между него и служител в руското посолство у нас е била съпругата му - рускиня. „Резидента“ е вербувал още четирима участници - военнослужещи и заемащи или заемали висши държавни длъжности с достъп до класифицирана информация.
Един от групата днес работи в секретното деловодство на Народното събрание:
"Групата е извършвала своите действия много професионално. Участниците в групата са за съжаление, служители, които са се клели във вярност на държавата си", каза ръководителят на Военно- апелативната прокуратура Елин Алексов.
По думите на говорителя на главния прокурор Сийка Милева именно съпругата е била посредникът между мъжа си и хората в посолството.
Той трябвало да създаде нелегална агентурна мрежа от хора с достъп до секретна информация, в интересите им са били главно тайни от военен и високотехнологичен характер. На показаните видеа и аудиозаписи се вижда как се възлагат задачи, как се заснема секретна информация и как се осъществява плащането.
Резидента провеждал редовни срещи с участниците в ресторанти или в автомобили, за да даде указания за информацията, която представлява интерес за човека в руското посолство:
Между две и три хиляди лева, според ценността на информацията, получавали участниците в групата:
"Престъпната група е създава сериозна заплаха за националната сигурност на страната ни", обобщи говорителят на главния прокурор Сийка Милева.
"Шпионството подкопава устоите на всяка демократична държава, нейната национална сигурност, суверенитет и стабилност. Прокуратурата на Република България ще положи всички необходими усилия за предотвратяване на всякакви опити на чужди държави за неправомерно влияние от тяхна страна. Спрямо извършителите на конспиративни действия и шпионство ще бъде прилагана цялата строгост на закона, защото сигурността на една държава е от първостепенно значение за нея", каза говорителят на главния прокурор Сийка Милева.
Заподозрените са шестима души, за петима от които прокуратурата ще иска постоянен арест. Те са обвинени по глава 1 от Наказателния кодекс за престъпления против Републиката и шпионаж в полза на чужда държава.
Обвинител №1 призова този случай да се ползва за обединение, а не за разединение:
„Надявам се този път да се обединим на основата на това, че обичаме родината - дума, която според мен сме започнали да забравяме. На това, че сме българофили, а не българофоби. Че защитаваме националния си интерес, а не го предаваме и продаваме за жълти стотинки, а и на базата на това, че не мразим никоя чужда държава, но сме длъжни и трябва да защитим България“.
Разследването ще се води от Военната прокуратура, а петимата, за които ще се иска постоянен арест, ще бъдат изправени пред военен съд.
Обвинените в шпионаж са събирали информация за модернизацията на армията, каза във Варна министърът на отбраната Красимир Каракачанов и потвърди, че в групата е имало двама служители на Министерството на отбраната.
"Става въпрос за добре организирана група, шест-седем човека, които са под наблюдение от близо шест месеца. Става въпрос за организирана група, която е събирала класифицирана информация, която да се предава на чужда държава. Най-вероятно е ставало срещу възнаграждение. Единственото нещо, което ще добавя извън това, което казва главния прокурор е, че информацията в основната си част е събирана по отношение на проектите за модернизация и повишаване на бойните способности на Българската армия. Една част от хората, които са в тази група, са в пенсионна възраст. Данните към момента показват недвусмислено организирана група за събиране на класифицирана информация", коментира министърът на отбраната.
Във връзка с информацията от прокуратурата, че сред задържаните е бивш разузнавач, който в момента ръководи секретното деловодство на Народното събрание, пресслужбата на парламента обяви, че към момента в Народното събрание не е постъпвала официална информация от компетентните органи за участие на служител на институцията в група за шпионаж.
Външното министерство приветства работата на българските служби "по разкриването за поредния случай на събиране на информация, представляваща държавна тайна, в полза на Руската федерация". МВнР обяви, че ще продължи да действа съгласно утвърдената международна практика при установяването на такива случаи.
„Не за първи път сме свидетели на действия на чужди посолства, несъвместими с Виенската конвенция за дипломатическите отношения, и определяме тези случаи като недопустими“, заявяват от външното ни министерство.
Това не е първият скандал, свързан с класифицирана информация и „Военна информация“. В средата на 2019 година Военно-окръжната прокуратура в София обвини тогавашния началник на службата - бригаден генерал Пламен Ангелов и предшественикът му бригаден генерал Светослав Даскалов.
Едно от обвиненията беше, че двамата не са контролирали издаването на 504 разрешения за достъп до тайни с гриф „Секретно“ и „Строго секретно“ на НАТО и ЕС.
И така се е стигало до издаване на нерегламентиран достъп до тайни на НАТО и ЕС. Тогава от МО заявиха, че няма теч на класифицирана информация.
Още по темата в звуковия файл.
Прокуратурата проверява теч на информация от служители на военното разузнаване към бизнесмени. Това стана ясно от думите на заместник главния прокурор Иван Гешев. В рамките на разследването срещу шефа на служба "Военна информация" Пламен Ангелов и..
Продължават боевете в руската Курска област. Украинската армия предприе контранастъпление в района в неделя - в критичен момент от войната - две седмици преди завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом. Москва заяви, че е отговорила на..
На протест пред регионалния оператор "Кюстендилска вода" заради проблеми с водоснабдяването излизат от кюстендилското село Николичевци, каза кметицата му Спаска Методиева. По празниците селото беше или без вода, или пък бе на режим. Помпата,..
От днес започва изплащането на пенсиите, което ще завърши на 20-то число този месец, припомнят от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са..
Мощното земетресение, което бе регистрирано тази сутрин в един от свещените градове в китайския автономен район Тибет - Шигаце, e взело най-малко 32 жертви, предаде китайската новинарска агенция Синхуа, като се позова на постъпилите до този момент..
Комисията по бюджет и финанси на Народното събрание започва работа по проектозаконa за държавния бюджет за 2025 година. Депутатите ще разгледат и законопроекта за приходите и разходите на държавата, внесен от Министерския съвет, за да замести..
Близо половината от чужденците, които идват у нас - 46-47%, влизат с цел туризъм . Две трети от обема се падат на морските курорти и пропорциите ще се запазят, обяви пред БНР Иван Грошев, председател на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм...
Днес православната църква празнува Събор на св. Йоан Кръстител и Предтеча Господен . Още от първите времена на християнството в деня след Богоявление е отдавана особена почит на свети Йоан като послужил за великата и тайнствена мисия на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..