Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Панайот Рандев и позитивното образование

Панайот Рандев
Снимка: Ани Петрова, БНР

На 19 март ни напусна Панайот Рандев, училищен психолог с повече от 3 десетилетия практика, провел десетки изследвания, близо хиляда семинара и тренинги с хиляди участници у нас и в чужбина, създал, адаптирал и въвел десетки психологически тестове и програми за управление на човешките ресурси, консултиране и мениджмънт. 

Панайот Рандев е член на Дружеството на психолозите в република България, ръководител на фондация „Човек Плюс“ и „Институт Ре-Генезис“.

„Смисълът на неговия живот, посветен на училищната психология, беше да подпомага колегите, работещи като психолози в образователната система, да бъдат полезни, ефективни и съдействащи за успешното развитие на всички в образователните общности у нас, да допринася със своята работа те да се основават на доказано най-добрите международни професионални практики и стандарти, което да гарантира високо качество на тяхната работа и резултати от най-голяма полза за обществото.“ – написаха за него колегите му от Дружеството на психолозите.

Панайот Рандев беше отзивчив и ценен събеседник в рубриката „Всичко за образованието“ на програма „Христо Ботев“, винаги точен, аргументиран и отдаден на каузата за училище без напрежение, насилие и враждебност, а напротив, надграждащо качествата на всяко дете и преподавател, добронамерено и полезно. Той е един от професионалистите, които започват първо неформално в срещи и беседи да разговарят за необходимостта от промяна на образованието и които след 1989 г. подготвят новаторски модели за средното образование. Допринася много за въвеждането на длъжностите училищен психолог и педагогически съветник. 

Панайот Рандев съдейства и за сформирането на педагогическата служба и за въвеждащия тренинг на целия педагогически екип в експерименталното 151 СОУПИ, първото училище по авторски проект, си спомнят с благодарност колегите му от сдружение „Професионален форум за образованието“. Юрий Анджекарски, директор на 151 училище и председател на сдружението, и Катя Дойнова, директорка на 163 ОУ „Черноризец Храбър“ в София, където Рандев работи като училищен психолог в последните години, разказват за общата си работа и споделените моменти.

Разговора с Юрий Анджекарски и Катя Дойнова и интервюто с Панайот Рандев в рубриката „Всичко за образованието“ от 3 април 2018 г. можете да чуете от звуковите файлове.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национален парк „Шумава“, Чехия

За националния парк "Шумава" в Чехия или защо биоразнообразието е толкова важно

"Образованието по екология и биоразнообразие е ключово, за да може човек не само да се научи да познава по-добре света около себе си, но и да го цени и да го пази", казва Александър Маринов-Санчо. Той е преводач по професия, но еколог и орнитолог по душа и сега споделя своя опит като доброволец в лагера в националния парк "Шумава" в Република Чехия...

публикувано на 12.12.24 в 07:55

Чудото шоколад – Епизод две: Капризният шоколад – технологии, грешки и романтика

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 11.12.24 в 12:25

Проф. Вида Вукоя: Писмеността е основно културна единица, а не политическа

Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..

публикувано на 11.12.24 в 09:35
Д-р Димчо Радев

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..

публикувано на 10.12.24 в 16:15

Фондация "Еврика" между старата и новата година

Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..

публикувано на 10.12.24 в 14:42