На 29 март България отбелязва Деня военноинвалидите и пострадалите при изпълнение на воинските си конституционни задължения.
За годишнината разказва в “Нашият ден“ Петър Велчев, председател на Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите:
“Посрещам деня със смесени чувства. Знаете, че цяла година сме на приливи и отливи да се видим и съберем. Но в крайна сметка нашата организация прави уникалната 106-годишнина от учредяването си. Искам преди всичко да пожелая много здраве и сили на нашите членове в страната. Те не са малко, над 3300 са в 99 структури.“
История на Съюза
“Нашето учредяване е на този ден през 1915 г. Тази година отбелязваме не само 106 години от учредяването си, но и от създаването на първия ни Закон за обгрижване на заслужилите за род и родина български граждани чрез Указ 45 на негово величество цар Фердинанд I. Освен това правим и 106 години от поемането под патронажа на върховния главнокомандващ на българската войска, Негово величество цар Фердинанд. Като по този начин обгрижването на тези наши членове става и на съответното ниво. Този патронаж е инспириран от Нейно величество царица Елеонора, българската майка, която е защитавала воините ни. 106 години ние отбелязваме и на нашия девиз, който е – “Всичко за България“.
През 1925 г. е вторият закон, също с указ на негово величество цар Борис III, когато се създава и отделение за грижи към военноинвалидите и военнопострадалите в Министерство на войната тогава. През 1936 г. е следващият закон, който е още по-обширен и обхваща много повече права и обгрижване на нашите хора.“
Съвремието
“Ние успяваме чак през 2005 г. да възстановим нашия закон и оттогава насам се опитваме непрекъснато да вкарваме неща и права в него. Но в последните години работим особено активно за повишаване на пенсията на военноинвалидите и искаме една промяна в Кодекса за социално осигуряване на член 86, където трябва да се смени основата на преизчисляване на пенсията. Тя в момента е на основата на социалната пенсия за старост, която е 141 лв. А искаме това да стане на основа на линията на бедност, за да може техните нищожни пенсии, които получават в момента, в размер от 162 до 212 лв. в зависимост от процента загубена работоспособност, да станат едни по-нормални пенсии за съществуването им.“
“Наред с това водим и борба с промяна в Закона за хората с увреждания, тъй като ние сме такава специфична категория хора с увреждания. За вписването на военноинвалидите и то тези с над 90 на 100 степен на увреждане и с чужда помощ. Да не им се дават тази финансова подкрепа в точка трета, а да си бъде там, където им се полага. Т.е. точка 5, където те получават 212 лв. подкрепа, а не 98.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg