Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андре дьо Ришо – за първи път на български

Както пише на корицата, „Болката“ заема специално място в творчеството на Андре дьо Ришо (1907 – 1968) не само защото бележи сензационната поява на автора си на литературната сцена, а най-вече защото концентрирано и впечатляващо зряло за дебют обединява характерните черти на писателския му почерк“. 

Френският писател, поет и драматург не е превеждан досега на български език. Първият роман, чрез който читателите ще се запознаят с този незаслужено дълго забравен и в родината си автор, е творба, получила голяма популярност за времето си. „Болката“ излиза през 1930 г., когато Дьо Ришо е издал вече няколко книги и е написал първата си пиеса, поставена от Шарл Дюлен в театър „Ателие“. Романът предизвиква несъгласия сред журито, което отказва да му даде награда за дебют (по-късно, през 1955 г. получава наградата „Аполинер“ за поетичния сборник „Правото на убежище“) и това е не заради качествата на книгата, а заради темата ѝ – героинята е жена, загубила съпруга си през Първата световна война, която в самотата си се влюбва и отдава на германски военнопленник. 

Ето какво пише преводачката Катя Пере в послеслова към книгата: „Романът "Болката" е отражение на обществените нагласи през тридесетте години на миналия век, описание на страданията, причинени от безпределната самота на жените, чиито съпрузи заминават на фронта и често никога не се завръщат. Но това, което го прави актуален и днес, е „забранената“ любов между мъж и жена от вражески народи и зовът на плътта, който заглушава всичко друго.“ 

Интересен е и образът на сина на героинята Терез – Жорж, у когото може да се търсят известни автобиографични черти, тъй като бащата на Андре дьо Ришо също е загинал на фронта през 1915 г. и той е отгледан от майка си, починала рано. 

Животът на писателя има върхове и спадове, но е факт, че е бил част от френския културен елит – Франсоа Мориак, Жан Жироду, Андре Жид, Жан Кокто, Фернан Леже, Мишел Пиколи и др. Макар да е преоткрит 50 години след смъртта си, можем и днес да се насладим на таланта му – „Болката“ се оказва съвсем съвременен роман, въпреки че отвежда читателя в годините на Първата световна война, защото в центъра на творбата са болката, самотата и човешките отношения, а те са винаги актуални.  

Чуйте Белослава Чолакова, редактор на романа „Болката“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28