Проф. д-р Виолета Великова е български учен, доктор на науките, професор по физиология на растенията към Института по физиология на растенията и генетика, БАН. Тя е един от българските учени, попадащи в класацията за най-влиятелни учени в света на Стандфорския университет. Проф. Великова е автор на над 100 публикации във водещи научни издания и е цитирана около 6000 пъти, заради което влиза в престижната класация.
Д-р Великова има дългогодишен опит в изучаването на фотосинтезата и изследването на биогенни летливи органични съединения, изучаване на взаимодействието между биосферата и атмосферата, първичния и вторичния метаболизъм на растенията при ограничения на околната среда, въздействие на променящите се климатични фактори и антропогенното замърсяване върху фотосинтетичната производителност. Има приноси в разбирането на механизмите на адаптация на растенията към стресовите условия и разработване на по-устойчиви растителни генотипове с повишени нива на естествени вторични метаболити, които са важна суровина за хранителната и фармацевтичната индустрия.
През 1986 г. завършва Софийския университет с магистрска степен по екология. През 1998 г. защитава докторска степен по физиология на растенията. Има многобройни публикации в български и чуждестранни научни списания.
По случай Деня на народните будители 2020 г. е удостоена с награда за съществен индивидуален принос за оформяне на H-индекса на БАН. Носител е на ротарианското отличие на името на академик Методий Попов за високи научни постижения в областта на растителната биология.
Проф. Виолета Великова е главен герой в “Нашият ден“.
Страстта към биологията
“Имах приятелка в детските си години, чиито родители бяха лекари. И оттогава се роди моята любов към биологията. Винаги съм обичала този предмет. Завърших Биологическия факултет на Софийски университет. След години направих докторантура в Института, в който работя в момента. И като всеки млад човек, който защити, търси възможност за специализации след това. Имах шанска да спечеля Натовска стипендия и отидох в Италия при един от най-известните и може да се каже пионер в областта биогенния изопрен – Франческо Лорети.“
Интереси в областта на физиология на растенията
“Не бих казала, че това е случайност. С моята приятелка имахме възможност да разглеждаме медицинските учебници и там имаше едни доста страшни снимки за мен на болни хора. И всъщност това е нещо, което създаде една преграда у мен, затова не се ориентирах и към зоологията.
Растенията също са живи организми и това, че те нямат кръв, това, което виждаме, когато човек се нарани, или поне не разбираме езика им, не ги прави нечувствителни. Напротив, те имат чувства. Има и такива изследвания.
Един от начините, по който те комуникират по между си и с околната среда, това са т.нар. "летливи органични съединения", към които принадлежи и изопренът, те контактуват по между си в случай на някаква заплаха – дали насекомо, или пък има засушаване – някакъв стресов фактор, те отделят тези вещества и така комуникират.“
Още по темата можете да чуете от звуковия файл.
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..
"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..
Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..
"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от корозия", който по-късно прерасна и в инженерингова организация, но такива бяха времената тогава – един по един затваряха тези научноизследователски центрове." Това споделя в "Следобед за..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg