Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли изпълнителна власт в България в скоро време

Конституционалистът – Изборите не са игра на табла

Снимка: БГНЕС

Ще има ли изпълнителна власт България в скоро време или някой ще управлява без мандат от парламента? Дори един служебен кабинет, назначен от държавния глава на република България е конституционен акт и никой не бива да се страхува от това, ако никоя парламентарно представена политическа сила не успее да състави правителство в следващите дни.

На днешния ден през 1881 година младият княз Александър Батенберг, подпомогнат то политиците от тогавашната Консервативна партия суспендира Конституцията и започва управлението на пълномощията, което е кратко, но не води до нищо добро… Това през годините се разглежда от историците като нарушаване на всички правила на Търновската конституция.

Припомняме датата на режима на пълномощията, защото в днешното, малко напрегнато политическо време, някои наблюдатели виждат в евентуално служебно правителство – някак си като „управление с президентски пълномощия“ – това не е така, защото сегашната Конституция предвижда подобен държавен акт и евентуално служебно правителство е съвсем законосъобразно, както се е случвало поне няколко пъти досега.

За историята около пълномощията на държавните глави през годините и за днешната политическа обстановка бе коментарът на специалиста по конституционно право Велислав Величков в предаването „Нашият ден“ по програма „Христо Ботев“. Той категорично не приема тревожните коментари на някои наблюдатели, които виждат в отказа от мандат за съставяне на правителство – на две политически сили досега – не вижда сериозни сътресения, дори ако се стигне да предсрочни парламентарни избори – всичко това е залегнало в съвременните конституционни текстове. Велислав Величков си позволи и един личен коментар, след разясненията по конституционните текстове и по повод върнатите два мандата за съставяне на правителство – на ГЕРБ и на „Има такъв народ“. „Изборите не са игра на табла, за да проиграваме очакванията на хората в тази несигурна днешна обстановка“, каза г-н Величков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12