Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жестокост за забавление – случаят с котката Мила

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мила е простреляна с бойно ловно оръжие и е оцеляла по чудо. Бременна с четири котета. Тя е подминавана близо седмица, като през това време е била в безпомощно състояние – лишена от вода и храна, неспособна да стои изправена.

Случаят коментира в “Нашият ден“ адв. Валентина Каменарска

“Във всяка цивилизована държава това би довело до лавина от гняв, публикации и разследвания.

Изключително ниска е културата ни по отношение защита на животните. Пресен пример е едно изказване на кмет, което отново възбуди вълна от гняв, недоволство, но и на одобрение.

Всичко, което се случва, е плод на дългогодишна държавна политика, която неглижира този проблем.

Държавната политика се води и от интересите на обществото и от това какво то иска, но също така налага и нетрадиционни, нестандартни предложения, така както беше, когато дойде Covid, когато трябва да превъзпита бързо обществото.

След като нашето общество няма отношение към животните, или отношението към животните е много слабо, и възпитанието на хората е много слабо в това отношение, ред е на държавата да се намеси и да има цялостен пакет от политически мерки, за да може това незабавно да бъде спряно.

Такива неща се случват единствено и само в третите държави. Не съм чувала за нито една държава в Европа, в която това да може да се случи, без да стане огромен скандал, който да доведе до сериозно разследване.


Проблемът е хроничен

Историята на Мила изобщо не е единствена, тя е само две седмици след историята на Слипи – малко котенце от Стражица, което намерихме простреляно и влачещо се по улицата.

Травмата беше поне на 10 дни, което означава, че котето е било в това състояние, подминавано 10 дни, подминавано отново от хората.

Котето беше не само простреляно, но и ушите му бяха кълцани с нож, а опашката отрязана.

Все още има места в България, в които такива зверства могат да се случват не само безнаказано, но и да бъдат подминавани с безразличие.

Жестокост за забавление

Хора в България се забавляват, стреляйки по животните. И ако в случая с въздушните пушки, които се използват за развлекателни цели, можем по някакъв начин да приемем, че някой намира това за забавно, без да е очаквал, че ще осакати, а само да причини болка.

То когато имаме насреща очевидно психопат, който се разхожда с бойно ловно оръжие и стреля по улиците в населено място, защото котките не живеят по горите, това би следвало да буди доста сериозно притеснение в обществото.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00