Проф. дфн Цветан Дачев е ръководител на секция по “Слънчево-земна физика“ на Институтът за космически изследвания и технологии към БАН. Той е един от отличените 49 български учени в авторитетната класация на Станфордския университет за най-влиятелни учени в света.
Проф. Цветан Дачев е главен герой в “Нашият ден“.
Времената на полета на втория български космонавт
“В онези времена имаше дълбоко сътрудничество между Руската академия на науките и Българската академия на науките. В резултат на което се създаде една научна програма с втория български космонавт с 12 различни апаратури, които бяха разработени специално за него.
Една от тези апаратури беше приборът “Люлин“. В онзи момент се търсеха различни имена на планини и други природни обекти.
До момента имаме 16 експеримента в Космоса. От тези 16 експеримента, 7 са около Земята на спътници. Един е на ракета в Норвегия. И два са в междупланетното пространство.
Основната задача на 9-те експеримента на различни спътници и на Международната космическа станция е подкрепа на биологични и химически експерименти с актуална информация за историята и натрупване на дозата на радиацията и мониторинг на вариациите.
За повечето от приборите, които сме направили и са използвани от учените в много страни в света, основната тематика не е Космосът, а измерването на дозата радиация на височините на полети на самолети. Това е свързано с мониторинга на дозата, която получават екипажите на самолети, които се признават за радиационно застрашени, също както работниците в рентгеновите кабинети или в атомните електроцентрали."
Как започва всичко
"Не мога като други учени да се похваля, че още от дете съм мечтал да се занимавам с космически изследвания.
Съвсем нормално завършвах физика в Софийския университет и се поинтересувах къде мога да направя дипломна работа. Мой преподавател, проф. Самарджиев, ме насочи към група “Физика на Космоса“, която беше току-що създадена към Геофизичния институт на БАН."
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg