Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Десето издание на Международния хоров фестивал в Балчик

Смесен хор „Черноморски звуци“ гр. Балчик, България
Снимка: chernomorskizvutsi.com

Международният хоров фестивал „Черноморски звуци” е истински празник на песента. морето, хармонията, красотата и приятелството.

В първите девет издания на фестивала участваха 142 хорови състава, повече от 5300 певци от България, Румъния, Литва, Латвия, Швеция, Финландия, Естония, Германия, Франция, Чехия, Украйна, Русия, Турция, Холандия, Дания, Хърватска, Полша, Молдова, Сърбия, Македония и Гърция.

Голямата цел на фестивала е да изгради мостове между нации, култури, композитори, диригенти и хорове от цял ​​свят.

Темата за тежката корона на хоровото изкуство в България и поредното издание на Международния хоров фестивал в Балчик от 2 до 30 юни 2021 година коментира диригентката на хор “Черноморски звуци“ – Валентина Георгиева.

Валентина Георгиева е главен герой в “Нашият ден“

“Опитвам се да следвам мисията си и да увличам след себе си хора, които мислят оп същия начин като мен. Че е добре да се гради и съхранява. Да се правят събития и реализират проекти, които имат висока художествена стойност.

Да привличаме към България и към изкуството в България световни имена. Не, за да се учим от тях, а, за да си дадем сметка, че ние сме част от този световен хоров свят.

Едва ли на хоровете някъде в Европа и по света миналата година е била лесна.  Всички ние изгубихме не само нашите срещи с хористите, но изгубихме и срещите с публиката, което е доста тежък момент за един творец.

Колкото и да си добър и да желаещ да направиш нещо красиво, няма за кого да го направиш. Тази посока на търсене на публиката беше основният двигател, когато тръгнахме с екипа “Черноморски звуци“ да мислим как точно да се случи този наш красив 10-и рожден ден.

Как да се случи така, че хората да се върнат към усещането, че не всичко е загубено, че всичко може да започне наново да се прави. Считам, че нашият Фестивал се оказа онзи бутон, от който имаха нужда всички колеги, особено в България. Онзи бутон, който да бъде натиснат и да им каже – “хора, време е да се събудим и да започнем да си правим нещата, така както ги знаем.“

Участници във Фестивала

Чуйте Валентина Георгиева в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10
Анастасия и Румен Левордашки и Мария Мира Христова (от ляво надясно)

Красотата ще спаси света, вярват баща и дъщеря Левордашки

Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..

публикувано на 11.12.24 в 16:40

Бохемският разцвет на Варна

"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..

публикувано на 11.12.24 в 12:25
Мартин Колев

"Рижият котарак" – фантастичното и реалното вървят ръка за ръка

Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..

публикувано на 11.12.24 в 08:30