Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да разказваме с добро

Снимка: Михаилина Павлова

Наскоро в Дупница беше представена книгата „Хроника на дупнишките евреи“. „Да разказваме с добро“ е подзаглавието на книгата… С добро чувство и с желание никога да не се повтарят масовите гонения и изтребления на който и да е народ за книгата разговаряхме с нейния автор Явор Тодоров. 

Огромен изследователски труд е положил г-н Тодоров, преглеждайки над 6000 страници архив за живота на еврейската общност в Дупница. Само малка част от намереното в тях влиза в книгата. От нейните страници научаваме и за обикновени хора – българи, застъпили се лично за подлаганите на гонения евреи по време на действието на Закона за защита на нацията. „През март 1943 година, разказва Явор Тодоров, митрополит Стефан, връщайки се от Рилския манастир, вижда града пуст. И пита архиерейския наместник защо няма никой по улиците. „Защото евреите са арестувани. Българите са солидарни с евреите, затова и те не излизат“ бил отговорът.“ – тази и още други истории можете да чуете в звуковия файл.

„Това е книга – документ за живота и дейността на еврейската общност в Дупница, но е и документ за живота на самата Дупница, в която къде мирно, къде шумно, къде  неспокойно съжителстват етническите общности. Това са общности, свързани с близки исторически съдби без съмнение.“ – това каза за книгата нейната редакторка Михайлина Павлова. Когато четем книгата, нямаме усещането, че еврейската общност в Дупница живее свой затворен живот“. 

Какво още разказа тя – чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на Деница Пенева в Националния природонаучен музей на БАН

В Националния природонаучен музей при БАН беше официално открита самостоятелната изложба на Деница Пенева “ILLUSTRATORIUM II”. Изложбата представя избрани произведения на авторката от тематични изложби и пленери на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори – ДАФНИ и участия в проекти с научни илюстрации.  "В изложбата..

публикувано на 29.03.24 в 16:20

Тъмната страна на светлото минало

В масовото съзнание върви един мит – митът за спокойния и безопасен живот през социализма. А е мит, защото – оказва се, изобщо не е така: в тоталитарните години е имало не по-малко, че дори и повече тежки нарушения на живота, личното достойнство и собствеността, отколкото в годините на демокрация и пазарна икономика. Разбираме това от книгата на д-р..

обновено на 29.03.24 в 14:52

Милена Ташкова: Човек трябва да опознае емоциите си, за да ги контролира

Милена Ташкова е клиничен психолог, директор на "Психодраматична  работилница " , психотерапевт, супервайзър и обучител по метода психодрама и главна част от проекта "Живот на килограм", който помага за превенцията на хранителните разстройства при тийнейджърите. "От 25 години работя като психотерапевт и през годините българите се научиха да търсят..

публикувано на 28.03.24 в 14:30
„В лабораторията на художника“ от Александър Божинов

Историята като шарж

Александър Божинов (1878-1968) преживява двете световни войни, Народния съд и още много политически преобръщания и изпитания. В живота му историята често се оглежда като в огледало и се отразява с абсурдното си лице. За Божинов, за историята като гротеска, за хода на времето в шаржови и сатирични измерения говорим с проф. Ваня Добрева, проф...

публикувано на 28.03.24 в 11:19

За Трявна… като за Трявна

Има много места в България, които те грабват от пръв поглед. Ако тръгнеш по старинната улица от Калинчевата и Даскаловата къща, минеш покрай дома на Славейкови – баща и син, Петко и Пенчо, прекосиш гърбатия мост и площада с часовниковата кула, поклониш се на вдълбаната в земята църква, то е пределно ясно къде си попаднал. Но нашият екип бе тук..

публикувано на 27.03.24 в 07:35