Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 31 май - 6 юни

| обновено на 08.06.21 в 11:09
Снимка: pixabay

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 6 юни.

В Семейно радио в събота беше представен аудиопроектът „Разкажи ми“, който помага на деца с нарушено зрение и други проблеми с четенето и ги запознава с избрани произведения от най-доброто от българската детска книга, включително и с някои съвсем нови заглавия незастъпени в учебната програма.

В понеделник в предаването Нашия ден главен герой беше Юлия Йорданова – по-известна като Керана, финалистка в музикалния формат „Гласът на България“за 2020-та година, артистка в Пловдивската опера и основател, вокал и текстиписец на групата „Керана и космонавтите“. В предаването Керана обяви плановете на групата да издадат дебютния си албум, и подчерта колко е важно да следваш мечтите си.

Преводачката Надя Попова спечели Международната руска литературна награда „Словес связующая нить” за най-добър художествен превод за 2020 г. за избрани нейни преводи от съвременни руски поети на български език. В разговора й със Силвия Чолева в „Артефир“ в сряда стана дума не само за наградата, за нужните умения за достоверен художествен превод на поезия, но и за предстоящ сборник, събиращ 29 руски поети – от Сребърния век на руската литература до днес.

Със сборника „Разказ в десет изречения“ бургаската фондация „Шанс за природата и децата на България“ отбелязва десетгодишния си юбилей. Фондацията си поставя задачата да подпомага развитието на талантливи деца и младежи между 6 и 20 години. В сборника участват текстове на талантливи млади българи, живеещи по цял свят, и взели участие в седмия литературен конкурс, организиран от фондацията

Младежкият джаз фест София има за цел да предостави сцена, на която млади музиканти да представят свои проекти, да обогатят познанията, уменията и творческите си хоризонти, както и да предложи условия за създаване на нови творчески контакти и партньорства. Тази година той ще се проведе за трети път между 21 и 26 юни.

Голяма съвместна изложба, посветена на творчеството и живота на художника Константин Гърнев, представят Националната художествена галерия и галерия Виктория. Към експозицията има и каталог, а тя може да бъде разгледана до 25-07-2021.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божидар Александров и Филип Буков

Филип Буков: Обществените личности трябва да служат на обществото

Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..

публикувано на 12.12.24 в 11:07
Божидар Александров, Владимир Богданов и Олег Степанов (от ляво надясно)

The Balkan Theatre Factory празнува една година със 100 билета от сърце

Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..

публикувано на 12.12.24 в 10:12
Гергина Дворецка

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР.  Още през 1990..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10