Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Енциклопедия бюрократика. Епизод 5: От бащата на счетоводството до бащата на социологията

Портрет на Пачоли с негов ученик, приписван на Якопо де Барбари
Снимка: Wikipedia

Знаете ли, че наред с останалите си достижения италианският Ренесанс ни е дал и образът на модерното счетоводство?

От петстотин години ние използваме термините, похватите и средствата, описани за първи път от един бенедиктински монах на име Лука Пачоли.

Две години след като Колумб тръгва за Новия свят, през 1494 се появява неговият „Трактат за сметките и числата“ и там за първи път се появяват понятията, с които работим и днес: дебит, кредит и капитал.

Трактатът се превръща в една от най-важните математически книги на европейския Ренесанс. В нея той намира приложения на аритметиката и алгебрата в решаването на бизнес проблеми. Наред с това, полага основите на двустранното счетоводство. За този си принос Пачоли е наречен „бащата на счетоводството“, а трактатът му е признат за един от най-важните текстове в историята на капитализма.

Макс Вебер
Според друг виден изследовател на капитализма и един от бащите на социологията Макс Вебер, бюрократичното управление е гръбнакът на правовия ред и гарантира господството на закона.

Вебер дава характеристиките на чиновника: лично свободен, работи по договор, получава твърда заплата, има професионална квалификация, частен живот, отделен от служебния, разчита на кариерата и при определени изисквания и резултати се изчаква по йерархията. Той спазва професионален дълг, подобен на етическия кодекс при лекарите, юристите, юристите и т.н.

Чуйте последния епизод на „Енциклопедия бюрократика“, в който участват Стоян Ставру, автор на сайта „Предизвикай правото“, доктор по гражданско и семейно право, както и по философия, доцент в секция „Етически изследвания“ при Българската академия на науките и с Петър Петров. Той е специализирал финансов и кредитен анализ по програми на Manchester Business School и Intitute for Finansial Services London. Експерт по проблемите на ликвидността и оборотния капитал на фирмено и отраслово ниво, финансовия и кредитен анализ, разработването на целеви и срочни бизнес програми, водещ консултант по финансов анализ, главен счетоводител, финансов и изпълнителен директор на редица компании и автор на множество книги, включително „Счетоводство и финанси за нефинансови мениджъри“.

Снимки: Wikipedia

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Орхидея Anacamptis palustris или блатен салеп (снимка: Елка Стойчева група

Орхидеите в България: Епизод 1 – Запознаване

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 05.07.24 в 08:35

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06