Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осемте духовни порока

Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.
Снимка: архив на Анисава Милтенова

Толкова са били сметнатите от средновековния автор като пагубни за душата на монаха: лакомия, блудство, сребролюбие, гняв, тъга, униние, суета, гордост. Що се отнася до обикновените миряни, те са били податливи на цели 20 изкушения, подтикващи към грях, пише в житието на преподобни Василий Нови.

Освен тежките пороци и престъпления, в списъка се срещат и твърде екзотични за съвременния свят прегрешения като смехотворство, пеене и слушане на безсрамни светски песни, безчинни възклицания и кикотене, плесници по лицето, ръкоблудство, медитация, допитване до вещери и т.н.

За всички тези скверни деяния душите са били щателно разпитвани от пазителя на райските двери свети Петър. Колко неблагодарна и тежка ще да е службата на небесния ключар в днешните ни консуматорски и меко казано хедонистични времена… Разказва проф. Анисава Милтенова.

На снимката портретите на апостолите Петър и Павел са нарисувани в тази част от ръкописа, която е била вмъкната малко по-късно, за да замести изгубени листове, пак на глаголица, но през 11 век. Отгоре надписите са на кирилица, пак 11 век.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Творби на Сезар и Пикасо в подножието на Фуджи

Представете си 70 хиляди квадратни метра парк, в който шедьоврите са така органично вплетени в природата, че сякаш винаги са били там. А когато става дума за Музея под открито небе в японското градче Хаконе думата шедьоври никак не е пресилена щом става дума за творби от автори като Огюст Роден, Сезар и Хенри Мур. Културното средище, отворило..

публикувано на 08.07.24 в 08:35
Орхидея Anacamptis palustris или блатен салеп (снимка: Елка Стойчева група

Орхидеите в България: Епизод 1 – Запознаване

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 05.07.24 в 08:35

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50