Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Рени Васева: Нека всеки от нас сътворява нов свят

Думите са ми важни – езикът е жива система

Снимка: личен архив

Рени Васева е българска поетеса и дългогодишен преподавател по литература. Започва да пише поезия сравнително късно.

През 2018 г. печели конкурса “Далекогледство“ на клуб “Многоточие“ за поезия и като награда е издадена първата ѝ стихосбирка “Погледи“. Следва стихосбирката “Очите на града“ също на издателство “Многоточие“. През 2019 г. издателство gabriell-e-lit осъществява като електронна книга третата ѝ стихосбирка – “Сътворения“, която излиза като печатно издание в началото на 2020 г. През октомври 2020 г. също със знака gabriell-e-lit и най-новата ѝ поетична книга “Денонощия“.

Има многобройни публикации в интернет, редовно пише за електронното списание “Нова социална поезия“. Автор е в списание “Картини с думи и багри“.

Рени Васева е главен герой в “Нашият ден“.

Очите на града излъчват свои послания – понякога радост щастие, понякога недоверие – страх. В двата диапазона – очите на града са зорки и пречупват света и през доброто и през лошото.

Очите на града не лъжат никога, но нашият поглед към тях може би е понякога лъжовен.

Корекцията идва от нашето желание да правим света по-красив. Хайде да не е по-добър, да не спекулираме с понятието добро и зло, нека да е красив. Когато един град излъчва красота, хората в него са красиви и съответно добри.

Може да се каже, че описвам София. Огромно количество време съм живяла само в София – пътувала съм, но в по-тихи кътчета. Обичам София – родена съм тук, учила съм тук, живяла, обичала, родила две деца, гледам внучета…

Спомените са навсякъде. И не само собствените преживявания. Имам предвид всяка една сграда, уличка дори непознатите и те излъчват нечии спомени. Обичам да разчитам чужди спомени.

Крачката ѝ към поезията

Завършила съм българска филология в Софийския университет и ориентирана към педагогика. Мама каза – ще станеш учителка. Станах и в интерес на истината цял живот съм интерпретирала чужди текстове, занимавала съм се с преподаване по школи, в училища, индивидуално с ученици – някак не ми остана време да надникна в собствената си глава.

Когато се пенсионирах, явно преживяването беше много емоционално и драматично, повратна точка в живота. Тогава ми се прииска да хвана моливчето и да позапиша някои неща.

На шега изпратих едно стихотворение в конкурса, обявен от издателство “Многоточие“, което спечели. Тогава започнах да пиша и да публикувам в “Многоточие“ и на други места.

Важните неща

Човек в своето ежедневие се сблъсква с толкова неща, които провокират неговите мисли и е много трудно на момента би могъл да отсее важното от маловажното.

Струва ми се, че веднъж определила едно събитие, човек или случване като маловажно след няколко дни може да се окаже много важно. И аз не съм го отчела.

Не бих могла да кажа кои са всичките важни неща – важно ми е семейството, работата, продължавам да работя с деца. Близо до сърцето си държа любовта, онова, което обичам. По-далеч стоят философските неща на живота. Приятелите също държа по-далеч, защото най-близки са ми децата, моите собствени деца и любовта към тях и към това, към което правя, към думите.

Думите са ми важни, езикът е жива система. Литературата е някакъв процес като река, която пътува към едно огромно море, в което се събират всички поточета и реки. Всеки със своя глас.

Пиша интуитивно – знам, че трябва да напиша, но не знам предварително какво ще излезе.

Фейсбук

Благодарна съм на Фейсбук като система. Дава ми възможност да контактувам с читателя, а не като Емили Дикинсън да си пиша сама за себе си и да си слагам нещата в чекмедже.

Посланието ми е свързано с двете думички, които съм си избрала за книжките – денонощие и сътворение.

Нека всеки от нас в своето денонощие да сътворява нов свят.

Чуйте Рени Васева в звуковия файл.

Снимки: личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35