Един от най-разпознаваемите художници извън България Хубен Черкелов е у нас за представянето на юбилейната си изложба "Капитал" в столичната галерия "Оборище 5". Изображения, заети от национални валути на различни страни, са експонатите на живеещия от 2000 г. в Ню Йорк артист, а тази изложба се превърна в медийно събитие у нас. Негова запазена марка е темата за парите и вплитането на визуални образи от различни световни валути. Той проследява историята на всяка интригуваща го банкнота, която става все по интересна в настъпващата ера на дигиталните пари.
Хубен Черкелов гостува на "Артефир" и коментира:
"След пандемията аз чувствам, че се нуждая от повече цветове, повече радост в живота. Обръщам се към живота чрез цветовете и се опитвам да създам едно хубаво настроение, защото бяха тежки година и половина. Това си говоря и с моите колеги."
Темата за парите
"Парите за мен не са били самоцел. Аз обичам да харча пари, не да имам пари. Когато бях в Ню Йорк в началото, още нямаше мобилни телефони, само градски с монети по 25 цента и за да продължава разговорът, трябваше да добавям по 25 цента. Аз забелязах, че върху тях има различни символи и изображения. Тогава ми хрумна, че независимо дали знам език и независимо в коя държава се намирам, ако разполагам с парични средства, аз мога да комуникирам с всеки."
Кои банкноти са интересни
"Това е субективно и е свързано с моето моментно състояние. Предизвикателство е."
Изложба в Ню Йорк
"Отнема ми доста време, за да направя нова изложба. Най-вероятно, ако всичко е нормално, ще бъде за догодина. Просто рискът е много голям за мен. Миналата година направих изложба в Тайпе, но не успях да отида физически, защото имаше рестрикции и трябваше да стоя в хотел 14 дни под карантина. Изпратих картини и мина добре. Стискаме палци с ваксинацията да се върнем към нормалността."
Пазарът на изкуството
"Пазарът на картини е спаднал с 22% по информация на банката, по мои впечатления – към 30%. Което е сериозно. През следващите 2-3 години тенденцията ще бъде повече цвят. Няма да се търсят монохромни депресиращи картини... Така мислят и моите колеги. Малките галерии ще оцелеят, защото имат по-малки разходи, а и продават онлайн. Няма да оцелеят средните галерии – те са в по-голяма опасност."
Изложбата "Капитал" продължава до 30 юли в галерия "Оборище 5"
Снимки – Антонио Георгиев-Хаджихристов
Хубен Черкелов е роден в Кърджали е на 23 януари 1970 г. Завършва Националната художествена академия. В средата на 90-те години Черкелов е активен участник в артистичния кръг „XXL“, организиран около едноименната галерия в София.
След 2000 г. живее и работи в Ню Йорк. Емигрират заедно с колегата му Георги Тушев. В този период негови картини стават популярни на пазара на изобразително изкуство в САЩ със сюжетите си, заимствани от парични знаци – банкноти и монети. Значителна част от картините на Хубен Черкелов са свързани с американски банкноти от миналите два века. Сред тях емблематични символи като „Окото на Провидението“ от еднодоларовата банкнота на САЩ и портрета на Бенджамин Франклин от 100-доларовата банкнота, базиран върху гравюрата на Хенри Хол и портретите на Жозеф Дьоплеси. В американския период на своето творчество художникът е познат и под артистичното име Houben RT. С него присъства в каталога „Right On The Money“.
Негови произведения са представяни в Музея на изкуствата „Бронкс“ в Ню Йорк, музея „Брогън“ (Флорида) и на 54-тото Венецианско биенале (заедно с Греди Асса и Павел Койчев).
През 2014 г. Черкелов провежда в галерията на Фонд „13 века България“ изложба под заглавие „Отсъствие“.
През февруари 2018 г. в САМСИ в София се провежда изложбата му „Имане“, приемана нееднозначно, както и изложбата „120 лица“ в Националния археологически музей.
Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..
Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата. Авторът..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg