Космическото бъдеще на човечеството след революционния полет на британския милиардер Ричард Брансън в Космоса със совалката „Юнити“ и ден преди планирания полет на американския бизнесмен Джеф Безос с неговия апарат „Ню Шепард“.
Как ще се развие конкуренцията между „Вържин Галактик“ на Брансън, „Блу ориджин“ на Безос и „СпейсЕкс“ на Илон Мъск при зараждащия се пазар на космически туризъм.
На този фон къде е България в изследването на Космоса, кога ще има нови български космонавти и какви възможности дава спечеленият от СУ „Св. Климент Охридски“ образователен проект към ЕКА „Space Edu 4 Bg“.
Д-р Владимир Божилов, астрофизик и гл. асистент, катедра „Астрономия“, ФзФ, СУ „Св. Климент Охридски“, разказва повече в "Нашият ден":
"Космосът не е само обект на бъдещ туризъм или атракция, Космосът е неизчерпаем източник на знания за света около нас и за създаване на бъдещи науки."
Астрофизикът коментира темата за космическото бъдеще на човечеството и мястото на България в този процес, ден преди да потръгне космическата "разходка" на Джеф Безос в космическото пространство.
"България е страна, която има своите предишни успехи в космическите науки и сега продължава да работи по космически изследвания", каза още д-р Божилов.
Чуйте повече в звуковия файл.
Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..
Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..
Над 235 хил. души в България са в предиабетно състояние – това сочат данни на Международната диабетна федерация от 2021 година. 80 % от тези хора не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното, което представлява пряк риск от развитие на диабет тип 2. В навечерието на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември – в Lege Artis..
Горе-долу преди година в "Познати и непознати" говорихме за борбата на майките и специалистите, които се грижат за хора с малнутриция и за малката им/голяма победа – в списъка с храните, които НЗОК заплаща, бяха включени и специалните храни за техните деца. Съобщихме и радостната новина, че над 550 български деца и възрастни вече ще получават..
Възможно ли е слоновете да се обръщат един към друг по име – за този феномен разказва във "Време за наука" Никола Кереков . Веднага щом се сетим за африканските слонове, си представяме едни симпатични, добродушни и грижовни едни към други животни. Този животински вид наистина се е утвърдил като солидарен и социален, като връзката между..
Хората в община Сливница търсят начини да върнат автобусното обслужване до населените си места. В "Нашият ден" чуваме разказа на жителка на с...
Има подобна максима сред лекарите, която е силно подкрепена от гастроентеролозите. Именно специалистът в тази област д-р Иван Лютаков представи в поредния..
Премиерният спектакъл "Празен град" очаква първата си среща с публиката в независимото пространство за култура Yalta Art Room в София. Постановката е на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg