Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всичко за образованието

Грешките – провал или ресурс за развитие

Росен Богомилов и Венета Гаврилова
Снимка: БНР

Защо някои хора се сковават дори само от мисълта, че може да не вземат най-правилното решение, да не успеят в нещо, а когато това наистина се случи, приемат неуспеха си като провал. Други пък не се страхуват да опитат нещо ново и непознато, а когато не успеят, се отърсват от негативните емоции и се амбицират да продължат напред. С голяма вероятност причините за тези две различни нагласи се коренят в отношението на важните за човека възрастни към грешките му като дете, в процеса на учене и съзряване. Ако в ученето се гледат само постиженията и грешките се санкционират с критика или лоша оценка, у младия човек се затвърждава убеждението, че той не се справя, че всеки опит да постигне нещо е обречен на неуспех. Обратното, ако на ученето се гледа като на процес, в който детето израства и в който грешките са част от опита, тогава то и по-късно ще поема рискове и няма да се отчайва от неуспех или критика. 

Тази зависимост наблюдават в практиката си Валерия Симеонова – психолог и психотерапевт, и Росен Богомилов – учител и зам.-директор на 106 ОУ „Григорий Цамблак“, гости в рубриката „Всичко за образованието“.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образци на котленски килими грейнаха като стенописи в Котел

Още три стенописа с мотиви от котленски килими украсиха фасади на сгради в Котел. Те са от серията класически образци на Котленската килимарска школа с имена "Фучилà", "Сурвакниците" и "Динени кори". Стенописите са на фасадите на средно училище "Георги Ст. Раковски" и на Общинския медицински център в Котел по проект "Повишаване на атрактивността и..

публикувано на 29.08.24 в 16:20

Борис Илиев: Истинските проблеми на образованието са болезнени

Бързо приетата в началото на август от народните представители поправка в Закона за предучилищното и училищното образование, забраняваща пропагандата, популяризирането и подстрекаването към идеи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация, предизвика (очаквано) остра реакция, крайни мнения, обвинения, дълги обяснения, аргументиране, манипулативни..

публикувано на 29.08.24 в 12:40
Писателско кафене, 1935 г.

Бохемството – артпоза или политгримаса?

В две предавания "Премълчаната история" продължава вглеждането в т. нар. "бохемство" – в неговите класически и соц. варианти. Говорим за местата и хората, за субкултурния контекст на явлението. В първата част участват: Мариана Първанова, автор на книги за софийската и бургаската бохема, подготвила ново издание за Варна, което скоро ще излезе на..

публикувано на 28.08.24 в 17:27
Крави във Вадуц

В Лихтенщайн сградите над 5 етажа са забранени

Коне и крави в центъра на столицата Мучене на крави и тропот на копита чуват под прозорците си столичаните на Лихтенщайн, жителите на Вадуц. И изобщо не им се вижда чудно, че ферма и училище по езда са се разположили в подножието на двореца, където в 114 стаи живеят принц Ханс-Адам ІІ престолонаследникът Алоис І. Зад гърбовете на кравите..

публикувано на 27.08.24 в 16:35
Даниела Ангелова

Еврика! Успешни българи: Даниела Ангелова

"Връзката между минало, настояще и бъдеще трябва да се пази " , казва Даниела Ангелова, студентка от Аграрния университет - Пловдив. Тя е млад човек, който обяснява, че в момента има тенденция хората да се завръщат към корените си. За нея обаче това никога не е седяло под въпрос, защото тя винаги е знаела, че иска да се занимава със земеделие...

публикувано на 26.08.24 в 17:00