Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боклукчийска кофа ли е интернет

| обновено на 30.08.21 в 11:19
Снимка: Къща музей „Иван Вазов“

През 2016 година, на 1 април, Силвия Недкова, журналистка от сайта „Площад Славейков“ – зоната, свободна от чалга, публикува едно съчинено от нея стихотворение, което приписва на Иван Вазов. От този момент нататък тя няма власт над него. Пародията се превръща в реалност и циркулира из социалните мрежи и до днес. Стихотворението е написано от Силвия по повод патриотарските страхове около бежанската вълна. Днес страхът от бежански наплив извади на бял свят „пророчеството на Патриарха“, както го наричат тези, които го цитират.

Силвия Недкова говори в „Мрежата“ за загубеното знание и познание, за изчезналото умение да се чете задълбочено и критично, за това, че хората не могат да различават истината от лъжата. Размисъл и върху това как трябва да изглеждат думите, които оставяме след нас. Кое най- лесно се чете? Онова, което е праволинейно, изречено без ирония, без закачка и без цвят или...

Защо е боклукчийска кофа интернет?

Целия разговор със Силвия Недкова чуйте в прикачения файл.

Снимки – Къща музей „Иван Вазов“ и личен архив на Силвия Недкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука за три минути: Вълнуващи срещи с българските учени на FameLab

Фондация "Красива наука" организира поредица от събития, вдъхновени от Европейската нощ на учените, които ще се проведат от 25 до 29 септември в партньорство с Министерството на образованието и науката, общини като София, Видин, Монтана и Бургас, както и с университети, научни институти, училища и неправителствени организации. Програмата..

публикувано на 26.09.24 в 12:58

Морето и околната среда: как защитаваме водите на България

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", по повод Световния ден на морето, говорим за морската околна среда и бъдещето на човечеството. В разговора участва проф. д-р Мирослав Цветков, капитан първи ранг и началник на научната секция във Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" във Варна. "Световният ден на морето се..

обновено на 26.09.24 в 11:53

По дирите на сиренето

Български животновъди и майстори на сиренето, които преработват млякото си в собствени мандри, регистрирани по Наредба 26, се срещат за обмен със специалиста и технолог на сирене и млечни продукти Джанпаоло Гаярин в алпийската италианска община Трентино, където традициите в производството и многообразието от вкусове са запазени. За срещата, за..

публикувано на 26.09.24 в 10:44
Александър Димитров и водещия на предаването

От английски до унгарски: Пътешествието на един млад полиглот

На 26 септември Европа отбелязва Европейския ден на езиците – инициатива на Съвета на Европа, която има за цел да насърчи изучаването на чужди езици и да популяризира езиковото и културното многообразие на континента. В рамките на този специален ден, в предаването "Нашият ден" по БНР, гостува младият полиглот Александър Димитров , който сподели..

обновено на 26.09.24 в 10:31