Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейският ден на езиците: Как да научим повече за света

От английски до унгарски: Пътешествието на един млад полиглот

| обновено на 26.09.24 в 10:31
Александър Димитров и водещия на предаването "Нашият ден" Божидар Александров.
Снимка: БНР

На 26 септември Европа отбелязва Европейския ден на езиците – инициатива на Съвета на Европа, която има за цел да насърчи изучаването на чужди езици и да популяризира езиковото и културното многообразие на континента. В рамките на този специален ден, в предаването "Нашият ден" по БНР, гостува младият полиглот Александър Димитров, който сподели своята вдъхновяваща история и размисли за значението на езиците в съвременния свят.

В Европа съществуват около 225 местни езика, което представлява едва 3% от всички световни езици. Според проучване на "Евробарометър", трима от всеки петима европейци могат да проведат разговор на език, различен от майчиния им. Александър е един от тези хора – той владее свободно седем езика и в момента изучава още няколко. Сред езиците, които говори на добро ниво, са български, английски, френски, испански, португалски, италиански и румънски. В свободното си време той учи и полски и унгарски, но признава, че все още не е достигнал желаното ниво.

Александър сподели, че любовта му към езиците започнала в ранна възраст, когато на 4-5 години започнал да учи английски. В училище добавил френски като първи чужд език, но истинската му страст към многоезичието се събудила около 17-18-годишна възраст. Тогава започнал да изучава испански и португалски, като френският му помогнал да усвои лесно и други романски езици като италианския, благодарение на сходството в лексиката.

"Езикът е малка част от културата, но изучавайки го, научаваш много повече за историята на даден народ, обичаите и начина на живот", споделя Александър. Той вярва, че изучаването на чужди езици разширява хоризонтите и позволява да разберем по-добре света около нас.

Един от езиците, към които младият полиглот изпитва особена привързаност, е испанският. "След българския, испанският ми е най-близък, защото много ми харесва испанската култура и начин на живот", разказва той.

Александър е убеден, че глобализацията играе значителна роля в това, че все повече млади хора владеят различни езици. Според него всяка епоха има свой доминиращ език. В древността това е бил латинският, в средновековието – гръцкият, а днес – английският.

"Учейки чужди езици, човек научава повече за собствения си", заключва Александър, подчертавайки дълбокото взаимно влияние между различните езици и култури.

Вдъхновяващият пример на Александър Димитров доказва, че изучаването на езици не е само средство за комуникация, но и ключ към разбирането на културното многообразие и историята на народите. Европейският ден на езиците ни напомня за богатството на езиците, които ни обединяват и правят света по-богат и разнообразен.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12