Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътят между усмивката и сълзата, по който води Мария Касимова-Моасе

Мария Касимова - Моасе
Снимка: Личен архив

Между усмивката и сълзата е целият диапазон от човешки чувства. Този път, който извървява душата, тялото и мисълта на човек – да се засмее или да се разплаче – е вечен. Мария Касимова-Моасе живо се интересува от него и това може да се проследи във всичко, което е написала, разказала, а и изиграла до този момент.

Публиката на 37-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ може да го потвърди. Тя беше свидетел на нейните „Свободно падащи истории“, познати още като „нещото на Мария“, а и на представянето на новата ѝ книга „Записки от Шато Лакрот“. Историите на авторката отекнаха в хората, които избраха да ги съпреживеят първо на сцената на лятното кино в стария Созопол, а след това и в двора на Художествената галерия в морския град. Всеки от тях пое по вечния път – от просълзяването до сълзите от смях.

С разказваческите си етюди Мария Касимова-Моасе припомня колко ценно е всъщност човек да се смее на света, а и на себе си, как всеки от нас е плод на множество „ако“ и как могат да бъдат уловени случайностите в живота. И ако „Свободно падащи истории“ представлява случки, хора, чувства и откровения от един живот, то новата книга на сладкодумната разказвачка е „една жена с широкопола шапка, сламена, която днес е тук, утре тръгва боса, а след това може да бъде в много луксозен хотел, на някакво скъпо спа, но после да кара потна колело“. Този образ ѝ създаде самата Мария в „Артефир“.

Книгата, която разказва серия от комични ситуации, много от които вдъхновени от личните преживявания на авторката и тези на нейни близки и приятели, започва живота си първо като дневник, а след това и като аудиосериал, който все още може да бъде слушан. Затова и в книжното си тяло „Записки от Шато Лакрот“ излиза без претенции. Така живее и такова битие ѝ пожелава авторката ѝ.

Мария Касимова-Моасе иска да направи опит в комичния жанр, който често се смята за лековат, и за целта залага на много диалози. В тях, както и в действията на героите в книгата, най-силно си проличават националните черти на едни иначе добри хора, които колкото и да се различават – толкова и си приличат.

Историята за българката, която се запознава с френските роднини на своя съпруг, води до нелепи ситуации, които ще усмихнат всеки читател.

Повече за книгата, а и за това защо Мария Касимова може да разглобява и сглобява „Калашников“, чуйте в звуковия файл.

Снимки: личен архив на Мария Касимова-Моасе, apollonia.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка на Евгени Димитров: Джаз по Витошка (1992)

Духът на софийските улици във фотографска изложба на Евгени Димитров

Фотографът Евгени Димитров представя свои творби в изложбата "Фрагменти от уличната сцена на 90-те". В нея той включва 15 снимки от мозайката на многобройните уловени мигове през този период. Подборът им е почти естествен и включва първите улични музиканти, прославящи България и до днес, смелите копки към прогреса, зараждащите се субкултури,..

публикувано на 09.07.24 в 16:55

Пътищата на Вера Немирова към Рихард Вагнер

Вера Немирова, едно от най-ярките имена в съвременната оперна режисура в Европа, постоянен гост-режисьор на Държавната опера във Варна, представя днес, 9 юли,  в Арт салона на Радио Варна своето творчество, свързано с Рихард Вагнер.  Нейното пристрастие към оперния колос проличава във всяка от сценичните реализации на негови произведения, които тя..

публикувано на 09.07.24 в 16:16

Народният театър "Иван Вазов" с изложба и постановка за 174 години от рождението на Иван Вазов

Днес се навършват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов. По този повод Народният театър, който носи името на писателя, отбелязва годишнината с изложба и постановка.  Драматургът на театъра поетесата Мирела Иванова е организатор на експозицията "Иван Вазов и Народният театър", която се открива днес, 9 юли, в..

публикувано на 09.07.24 в 16:05

"Рождественски камбани" на д-р Стефан Мачев

Стефан Мачев е лекар, завършил медицина в Хумболдовия университет в Берлин, където защитава докторат в Института по съдебна медицина с отличие.  Завръща се в родината и работи в Националната кардиологична болница, като има признати специалности по ангиология, вътрешни болести и образна диагностика.  Пише стихове от младежката си възраст, като е..

публикувано на 09.07.24 в 15:23

Какво представя проектът "Дипломантите"?

Дипломирането, момент, който всички студенти очакват с нетърпение, но когато всъщност настъпи момента идва място на една носталгия за отминалите години и един страх какво следва след това. За втора поредна година проектът на Националната художествена академия "Дипломантите" дава възможност на завършилите студенти от всички специалности да представят..

публикувано на 09.07.24 в 14:51