Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътят между усмивката и сълзата, по който води Мария Касимова-Моасе

Мария Касимова - Моасе
Снимка: Личен архив

Между усмивката и сълзата е целият диапазон от човешки чувства. Този път, който извървява душата, тялото и мисълта на човек – да се засмее или да се разплаче – е вечен. Мария Касимова-Моасе живо се интересува от него и това може да се проследи във всичко, което е написала, разказала, а и изиграла до този момент.

Публиката на 37-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ може да го потвърди. Тя беше свидетел на нейните „Свободно падащи истории“, познати още като „нещото на Мария“, а и на представянето на новата ѝ книга „Записки от Шато Лакрот“. Историите на авторката отекнаха в хората, които избраха да ги съпреживеят първо на сцената на лятното кино в стария Созопол, а след това и в двора на Художествената галерия в морския град. Всеки от тях пое по вечния път – от просълзяването до сълзите от смях.

С разказваческите си етюди Мария Касимова-Моасе припомня колко ценно е всъщност човек да се смее на света, а и на себе си, как всеки от нас е плод на множество „ако“ и как могат да бъдат уловени случайностите в живота. И ако „Свободно падащи истории“ представлява случки, хора, чувства и откровения от един живот, то новата книга на сладкодумната разказвачка е „една жена с широкопола шапка, сламена, която днес е тук, утре тръгва боса, а след това може да бъде в много луксозен хотел, на някакво скъпо спа, но после да кара потна колело“. Този образ ѝ създаде самата Мария в „Артефир“.

Книгата, която разказва серия от комични ситуации, много от които вдъхновени от личните преживявания на авторката и тези на нейни близки и приятели, започва живота си първо като дневник, а след това и като аудиосериал, който все още може да бъде слушан. Затова и в книжното си тяло „Записки от Шато Лакрот“ излиза без претенции. Така живее и такова битие ѝ пожелава авторката ѝ.

Мария Касимова-Моасе иска да направи опит в комичния жанр, който често се смята за лековат, и за целта залага на много диалози. В тях, както и в действията на героите в книгата, най-силно си проличават националните черти на едни иначе добри хора, които колкото и да се различават – толкова и си приличат.

Историята за българката, която се запознава с френските роднини на своя съпруг, води до нелепи ситуации, които ще усмихнат всеки читател.

Повече за книгата, а и за това защо Мария Касимова може да разглобява и сглобява „Калашников“, чуйте в звуковия файл.

Снимки: личен архив на Мария Касимова-Моасе, apollonia.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10