Кои са програмите, които изпълнява България по Норвежкия механизъм и по механизма на Европейското икономическо пространство и в какво се състои програмата за развитие на бизнеса, която изпълнява агенция „Иновации Норвегия“?
Темата коментира в “Нашият ден“ Калин Маринов от агенция „Иновации Норвегия“.
„Механизмът на Европейското икономическо пространство, като и Норвежкия механизъм всъщност представлява подкрепа, която се осигурява от Норвегия, Лихтенщайн и Исландия. В различни сфери за 15 държави на ЕС.
Целта на тази подкрепа е изравняване на икономическото развитие в нашите страни, а също помощ за развитие на обществото.
Интересното е, че от тези държави, които получават подкрепа по тези два механизма, България е с 4-ия най-голям бюджет.
Подкрепата е в почти всички възможни области – бизнес развитие, вътрешен ред и правосъдие, социален диалог.
Проектът за подкрепа на стартиращите компании
Агенция “Иновации Норвегия“ всъщност управлява Норвежкия финансов механизъм в България в частта му за средствата, насочени към програмата за бизнес развитие.
Една от процедурите, по които подкрепяме български предприятия е за развитие на стартиращи компании.
Съсредоточили сме се върху тази част от компаниите, които са вече регистрирани. Едно от условията по процедурата е те да бъдат регистрирани преди повече от шест месеца, но не повече от четири години.
Във фаза на развитие, в която им е необходимо финансиране, но вече са започнали да функционират.
Повече за Агенцията “Иновации Норвегия“ и програмата за развитие на стартиращи компании можете да чуете от звуковия файл.
На 7 юни 2023 г. Фондът на фондовете, съвместно със "Стопанския факултет“ на СУ "Климент Охридски”, обявиха победителите във второто издание на Националния конкурс "Най-добър младежки стартъп в България” . Инициативата дава възможност на индивидуални участници или екипи да развият проектите си в областта на медицината, рециклирането и..
20 бизнес дами се включиха в "Арена на дамския бизнес 2023“ – форум, за който организаторите имат амбицията да даде възможност за финансиране и подкрепа на бизнеси, ръководени от жени предприемачи. Четири тематични панела представиха дамите по-интересен и интерактивен начин – различни теми, свързани с бизнеса. Защо жените стават все по-активни в..
Магдалена Берначак e полякиня, родена в Гнѐзно, първата столица на Полша, намираща се на 50 км до Познан. Магдалена е магистър по европеистика и политически науки, а през 2011 г. защитава докторат по политически науки. После 7 години, до 2018 г., е изследовател в Европейски синдикален институт, където се фокусира върху социалното и икономическо..
На Световния ден на океаните в предаването "Нашият ден" бе повдигната темата за защитената зона "Есетрите - Ветрен", която беше обявена за такава миналата година. По инициатива на природозащитната организация WWF, Министерството на околната среда и водите (МОСВ) обяви нова защитена местност в участък от река Дунав с името "Есетрите - Ветрен". Целта..
Легендата за Ивайло – "смелото сърце" на средновековна България, ще се завърне на крепостта Царевец във Велико Търново с осмото издание на Международния фестивал на историческите възстановки "Средновековен Търновград". Татарските нашествия и животът през 60-те и 70-те години на XIII век, превратностите в живота на "народния" цар и неговата смърт..
Фестивалите са празници на изкуствата, а Варна по традиция е фестивалната столица на България. В областта на визуалните изкуства градът е място на..
Една седмица без културни събития в България – без театрални и музикални спектакли, без концерти, седмица със затворени галерии, музеи, читалища и..
Балканската диета е темата, която обсъжда доц. д-р Светослав Ханджиев, диетолог и специалист по хранене, в предаването "Нашият ден" по повод..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg