Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Поеми дъх с надежда" – как да разпознаем белодробната фиброза

Кампанията „Поеми дъх с надежда” за повишаване на познаваемостта на белодробната фиброза
Снимка: БГНЕС

На 25 септември 2021 г. в София започна информационната кампания "Поеми дъх с надежда", която цели да запознае широката общественост с белодробната фиброза, какво представлява заболяването и какви симптоми могат да подскажат диагнозата, както и да напомни на хората да не неглижират здравето си, а да поемат инициативата и да се консултират със своя лекар.

Кампанията се организира от Българското дружество по белодробни болести и фармацевтична компания Boehringer Ingelheim по повод Световния ден и на белия дроб и ще се проведе в края на септември и през октомври 2021 г.

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Владимир Ходжев, председател на Българското дружество по белодробни болести.

“Сърцето и белият дроб са в тясно взаимодействие. За да функционира организмът, трябва и двата органа да работят в синхрон.

Кампанията цели да запознае широката общественост със специалните белодробни болести и да призове хората да неглижират здравето си. Какво представлява белодробната фиброза? Какви симптоми може да подскаже диагнозата? 

Кампанията се организира по повод Световния ден на белия дроб 25-и септември, но тя продължава и до края на септември и през месец октомври.

Идиопатичната белодробна фиброза е едно рядко заболяване, което засяга предимно пациенти над 60 години. Засяга по-често мъже.

Прогнозата за преживямост на тези пациенти е по-лоша от тази при много видове рак. Средната преживяемост на пациентите след поставена диагноза е 2-3 години. Ранното и точно поставяне на диагнозата са ключови за забавяне на прогресията на заболяването.

Причините за това заболяване не са известни. Най-честите симптоми са белодробната фиброза със суха, упорита кашлица и задух. Недостигът на въздух се появява при физически упражнения. Но с напредване на заболяването пациентите остават без дъх дори когато извършват ежедневни дейности.

Това е едно сравнително рядко заболяване.

Прогресията при пациентите е различна, но има такива с бърза, които в рамките на две-три години стигат до крайния стадий на заболяването.

Чуйте доц. Владимир Ходжев в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съхраняване на диалекта на Банско, или за мисията на един поет

Александър Думанов – поет и изследовател на банския диалект. Той се е посветил на съхраняването на неговата автентичност. Думанов не само пише книги на този диалект, но и ръководи театрална трупа, наречена "Сарандевото кафене", с която продължава традициите и културното наследство на Банско. В своите произведения Думанов умело вплита звънливата..

обновено на 05.08.24 в 13:40
Финалът на Бойков връх

Никола Калистрин: "30Х10" и ренесансът на българския ски алпинизъм

Разговор с най-добрия ни състезател по ски алпинизъм Никола Калистрин в ефира на изнесеното студи от Банско на предаването "Нашият ден" представя предизвикателството да изкачи 30 върха на Северен Пирин и подготовката му за олимпиадата.  На 5 април тази година той успешно завърши предизвикателството 30Х10.  27-годишният банскалия измина скоростно..

обновено на 05.08.24 в 13:00

От Вапцаров до виртуалните разходки: Седемте музея на Банско

Един от първите музеи в Пиринския край е къщата-музей "Никола Вапцаров", отворена за посетители през 1952 г., което поставя началото на музейното дело в Банско. Сега в града е изграден музеен комплекс, който включва седем обекта, представящи историята, културата, архитектурата и характерната за региона природа. Читалище "Никола Вапцаров" –..

обновено на 05.08.24 в 12:01

Читалище "Никола Вапцаров" – 130 години история и традиции в Банско

Читалище "Никола Вапцаров" в гр. Банско отбелязва 130 години от своето създаване, носейки със себе си история и значимост в културно-просветната дейност на града. В разговор в мобилното студио на предаването "Нашият ден" Силвия Терзиева, секретар на читалището, и Елена Калайджиева, организатор на събития, споделиха как се подготвят за..

публикувано на 05.08.24 в 10:19
 д-р Веселин Тенев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: д-р Веселин Тенев – клиничен психиатър

Д-р Веселин Тенев живее и работи в САЩ, и гостува за втори път в предаването, защото има какво да каже – от конспирациите, през политиката, до сатанизма. Философският проблем на сатанизма и психичното здраве. Докъде водят ограниченията или забраните на удоволствията. За вуду фестивалите, вуду храмовете и българските книжарници от 70-те години...

публикувано на 05.08.24 в 09:45