Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анна Томова-Синтова на 80

7
Снимка: БГНЕС

На 22 септември една от звездните ни оперни дами, родена в Стара Загора и наричана от опероманите по света „примадона със сърце“, навърши своите 80 земни години – Анна Томова-Синтова. „Изкуството отваря сърцата на хората, пробужда вярата в светлото и истината“ – тези нейни думи звучат винаги актуално и като завет към всеки пристъпил на прага на изкуството.

Певицата споделя, че е закърмена с Верди и Пучини, но Щраус и Моцарт стават нейна съдба. Заслуга за този резултат има неповторимият Херберт фон Караян, който от 1973 до 1991 г. я ангажира в неговия фестивал в Залцбург. Маестрото я определя като „сопраното с най-широко амплоа в света“.

Подобно на всяка световна прима и Анна Томова-Синтова има своите послания към света и по-младите, едно от тях е, че за да има успех, творецът трябва да има „смелостта да прескочи сянката си, да се превъплъти в контрастни нему образи. Способността да се отделиш от собствената си личност е нещо много важно.“ Слова, актуални не само за артистичния свят!

В оперната вечер (2 октомври) на програма „Христо Ботев“ от 20 часа ще чуете документални записи от изяви на примата на родна сцена и нейното сбогуване с „Мадам Бътерфлай“ през ноември 1997 г. на сцената на Софийската опера.

Анна Томова-СинтоваДействащи лица и изпълнители:

• Чо-Чо Сан (мадам Бътерфлай) – Анна Томова-Синтова
• Сузуки, нейна прислужница – Иванка Нинова
• Бенджамин Франклин Пинкертон, лейтенант от американския флот – Румен Дойков Кейт Пинкертон,
• Кейт Пинкертон, негова съпруга – Румяна Барева
• Горо, сватовник – Димитър Димитров
• Принц Ямадори – Стоян Балабанов
• Бонзо, будистки свещеник - Коста Динков
• Комисар – Емил Угринов
Хор и оркестър на Софийската опера
Диригент – Георги Нотев

Съдържание на операта „Мадам Бътерфлай“ от Джакомо Пучини

Снимки: БГНЕС, личен архив на Анна Томова-Синтова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Виена Шьонбрун Оркестра" започва световно турне от Пловдив

С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември)  и София (16 декември – зала "България") .  Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..

публикувано на 26.11.24 в 17:35

Новият албум на Eagle Post

Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..

публикувано на 26.11.24 в 14:50
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25