Октомврийската премиера на Радиотеатъра „Последен поглед“ е българска пиеса, а това винаги е добра новина. Авторът ѝ Иван Странджев е роден в Пловдив. Учи българска филология, след това завършва театрална драматургия. Освен драматург е и поет. Издал е няколко стихосбирки и е носител на национални награди за поезия и драматургия.
Пиесата му „Последен поглед“ е житейска история за изпуснати шансове, любови, мечти. „Но това не се ли случва с всеки от нас – споделя авторът. – Дори да не си признаваме, дори животът, който живеем, да ни изглежда малък, онова, което е минало през нас и е оставило своите белези, не се завръща. Остава последният поглед назад и белезите“.
Пиесата е ситуирана във времето след 1989 г., началните години на промените – време на разместване на социалните пластове между две исторически епохи, когато съдбите на хората се натрошават, и, наред с оцеляването си, те са принудени да изясняват моралните си критерии. Въпреки това ще чуете една топла, човешка история за разминаванията, за очакванията и несбъдванията. И внушението, че социалните катаклизми само провокират вътрешните, които винаги са по-сериозното изпитание за нивото на житейския ни смисъл. А последният поглед към преживяното безмилостно отчита дали, как и доколко сме се справили.
Пиесата е написана с ясно чувство за драматургия и преплита съдбите на тримата си герои по неочаквани, сложни пътеки. „Последен поглед“ бе отличена в конкурса на Радиотеатъра за радиопиеса за възрастни.
Участват артистите: Стефан Къшев, Стефка Янорова и Василена Винченцо.
Режисьор: Мария Ганева.
Музикален оформител: Валя Бояджиева.
В студиото работиха: Александър Спасов и Михаил Михайлов.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg