По-възрастните сред нас добре помнят името Автономна съветска социалистическа република Коми, днес Република Коми в състава на Руската федерация – най-отдалечената част на европейска Русия – безбрежна тайга и 9 месеца зима.
Много българи, близо сто хиляди души, предимно мъже, но и семейства, отиваха в Коми по спогодба за съвместен дърводобив между СССР и НРБ. Чували сме разказите им за суровите условия на севера, за критичните ситуации, с които се е налагало да се справят, но и за доброто заплащане и материалните придобивки, които заедно с тръпката на приключението ги караха да оставят близките и приятелите и да се отправят на хиляди километри от дома.
Днес името Коми не говори нищо на младите, но историята на българските работници и специалисти, на останалите там българи и техните потомци малко по малко започва да достига до нас. С нейното проучване, както и с историята на българите изобщо в Русия, се е заела и една млада бесарабска българка, кандидат на историческите науки в Руската академия на науките, част от екипа на съвместния българско-руски проект “Българите в Урал и Сибир“ – Мария Кляус. Неотдавна тя беше в София, където се проведе международна научна конференция по проекта.
Чуйте разказа на Мария Кляус за малката България в Коми, за българския език, духа и традициите, запазени в семействата на някогашните български строители и дърводобивници.
Снимки – www.komi-bg.com
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..
Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..
"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..
Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..
"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg