Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Насимо: Изкуството е изкуство независимо дали е на улицата, или не

През 2019 Насимо показа свои творби в столичната галерия "2.0"
Снимка: БГНЕС

На 18 октомври художниците честват своя професионален празник.

Станислав Трифонов, известен със своя артистичен псевдоним Насимо (Nasimo), е български стрийт арт художник.

Роден е през 1979 г. в град Търговище. Завършва факултета по изобразителни изкуства към Великотърновски университет със специалност „Изящни изкуства“.[1]

Започва да се занимава с графити и стенопис през 1995 г. 25 години по-късно негови творби могат да бъдат видяни в страни като България, Великобритания, Германия, Австрия, Италия, Белгия, Португалия, Канада, Русия, Полша, Румъния, Сърбия, Косово, Турция, Индия и Китай, някои от които се разпростират върху фасади на многоетажни сгради.

През 2016 г. е номиниран за „Будител на годината“ от Българска национална телевизия и Радио FM+.

През 2018 г- е награден от Община Търговище за „Принос към развитието на културата“ в категория „Изящни изкуства“.

Станислав Трифонов е главен герой в “Нашият ден“.

Първите графити

“Не съм го търсил, то просто дойде при мен. Едни приятел дойде със спрей, бяхме виждали по скейт филмите, че има надписи по стените и решихме да драснем и така започна, усетих тръпката.

Преди това обичах да рисувам, от малък съм ходил в школа по рисуване."

Изкуството

"Изкуството е изкуство независимо дали е на улицата, или не. За мен това е начин на изразяване. Всеки има различен стил и нагласа. Доста от хората, които излизат на улицата го правят с идеята да се популяризира името им."

Нарисуваното на стена

Световно известният художник  Насимо - Станислав Трифонов, почти завършва работатга по стенописа върху фасадата на НУ „Васил Левски“ във варненския кв. Аспарухово.

"Най-важното за мен е дали е добре издържано – композиционно и цветово. След това дали има нещо по-дълбоко в него, или просто е написано по интересен начин името на някой, или е вложено и нещо повече, някаква идея. Харесвам нещата, в които има идея."

Повече за произхода на псевдонима на художника можете да чуете звуковия файл.

Снимки: Уикипедия, БНР


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20