Адекватно ли е управлението на четвъртата вълна на пандемията от Covid-19? Какъв тип мярка е зеленият сертификат и действа ли регионалният подход?
Темите коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Милена Карчева, епидемиолог, ръководител на катедра „Инфекциозни болести, епидемиология, паразитология и тропическа медицина“ на МУ-Плевен.
“Статистиката за коронавируса е притеснителна, защото повишения интензитет на разпространение на вируса в период на предстоящ грипен сезон, буди притеснения и изисква взимане на мерки.
От една страна е притеснителен фактът с повишената заболеваемост и повишения брой случаи, от друга страна приемам това като един нормален епидемиологичен феномен, който се случва при въздушно-капкови инфекции.
По отношение на разпространението на въздушно-капковите инфекции, а и не само, в началото на есента и в началото на зимата това е обичайно заради струпването на много хора и оформянето на ученически, студентски и трудови колективи."
Ефективност на мерките
"Разликата с предходните години е, че имаме ваксина, което предполага тя да намира все по-широко приложение и евентуално предстоящият пик през ноември или декември да бъде по-нисък в сравнение с миналата година.
По отношение на заразните болести винаги трябва да се предприемат комплексни мерки. И по отношение на този, който е болен, като карантина, изолация, лечение и хоспитализация, а също и по отношение на хората, които нямата имунитет.
Намирам мерките за необходими и адекватни. Дали ще бъдат 100% ефективни, никой не се наема да каже. Науката и държавата е длъжна и предприема някакви мерки."
Зеленият сертификат
"Аз съм за него, защото имах възможността в края на лятото да пътувам за Кипър, къде този сертификат беше въведен в заведения, в молове и в обществените места се изискваше от клиентите. Имаше едно спокойствие и донякъде гарантирана безопасност.
В по-дългосрочен план това е и мярка за ограничаване, защото, поставяйки го като право на достъп, някъде, хората се замислят дали искат да имат свободата да извършват определена дейности, или не."
Регионалният подход
"Мисля, че на този етап той е подходящ, защото както миналата година, така и сега най-проблемните градове са София-град, Пловдив, Варна – и това изисква малко повече ресурс и усилия в центровете с по-висока заболеваемост."
Училищата
"По отношение на училищата имам собствено виждаме. Апелирам към по-голяма социална отговорност на учителите. Този нисък процент на имунизирани учители, който се регистрира през лятото и миналата пролет, ме обезпокоява. В училищата трябва да се създаде здравословна среда и трябва да го направят преподавателите с личния си пример."
Прогноза
"Не мога да се наема с прогноза кога ще приключи четвъртата вълна, но ако се имунизират повече хора, се надявам пикът на тази вълна да е по-нисък."
Чуйте д-р Милена Карчева в звуковия файл.
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..
Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg