Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Милена Карчева: Мерките срещу Covid са необходими и адекватни

Апелирам към по-голяма социална отговорност на учителите

| обновено на 27.10.21 в 11:39
Снимка: БГНЕС

Адекватно ли е управлението на четвъртата вълна на пандемията от Covid-19? Какъв тип мярка е зеленият сертификат и действа ли регионалният подход?

Темите коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Милена Карчева, епидемиолог, ръководител на катедра „Инфекциозни болести, епидемиология, паразитология и тропическа медицина“ на МУ-Плевен.

“Статистиката за коронавируса е притеснителна, защото повишения интензитет на разпространение на вируса в период на предстоящ грипен сезон, буди притеснения и изисква взимане на мерки.

От една страна е притеснителен фактът с повишената заболеваемост и повишения брой случаи, от друга страна приемам това като един нормален епидемиологичен феномен, който се случва при въздушно-капкови инфекции.

По отношение на разпространението на въздушно-капковите инфекции, а и не само, в началото на есента и в началото на зимата това е обичайно заради струпването на много хора и оформянето на ученически, студентски и трудови колективи."

Доц. Милена Карчева

Ефективност на мерките

"Разликата с предходните години е, че имаме ваксина, което предполага тя да намира все по-широко приложение и евентуално предстоящият пик през ноември или декември да бъде по-нисък в сравнение с миналата година.

По отношение на заразните болести винаги трябва да се предприемат комплексни мерки. И по отношение на този, който е болен, като карантина, изолация, лечение и хоспитализация, а също и по отношение на хората, които нямата имунитет.

Намирам мерките за необходими и адекватни. Дали ще бъдат 100% ефективни, никой не се наема да каже. Науката и държавата е длъжна и предприема някакви мерки."

Зеленият сертификат

"Аз съм за него, защото имах възможността в края на лятото да пътувам за Кипър, къде този сертификат беше въведен в заведения, в молове и в обществените места се изискваше от клиентите. Имаше едно спокойствие и донякъде гарантирана безопасност.

В по-дългосрочен план това е и мярка за ограничаване, защото, поставяйки го като право на достъп, някъде, хората се замислят дали искат да имат свободата да извършват определена дейности, или не."


Регионалният подход

"Мисля, че на този етап той е подходящ, защото както миналата година, така и сега най-проблемните градове са София-град, Пловдив, Варна  – и това изисква малко повече ресурс и усилия в центровете с по-висока заболеваемост."

Училищата

"По отношение на училищата имам собствено виждаме. Апелирам към по-голяма социална отговорност на учителите. Този нисък процент на имунизирани учители, който се регистрира през лятото и миналата пролет, ме обезпокоява. В училищата трябва да се създаде здравословна среда и трябва да го направят преподавателите с личния си пример."

Прогноза

"Не мога да се наема с прогноза кога ще приключи четвъртата вълна, но ако се имунизират повече хора, се надявам пикът на тази вълна да е по-нисък."

Чуйте д-р Милена Карчева в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС, mu-pleven.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35