Писателката и поетесата Здравка Владова - Момчева е родена във Велико Търново. От 2000 г. живее във Великобритания.
На Острова работи като преподавателка по български език и литература в Българското училище „Иван Станчов“ към Посолството на България в Лондон и постоянен автор на вестник „БГ БЕН“, една от медиите на българската общност в Обединеното кралство.
Писането на поезия и проза е голямото призвание на търновката. Здравка е удостоена със златен медал от Агенцията за българите в чужбина заради дългогодишна дейност, свързана с разпространението и популяризирането на българския език и култура зад граница.
Носителка е и на Първа награда на издателство „Палабрас Прес“, Канада, за стихотворението „Песента на Орфей“, което печели в творческата надпревара с поети от 60 страни на 4 континента, а първото издание на нейната стихосбирката „Тракийско съкровище“, отпечатано там, е представено по канадските радио и телевизия.
През 2019 г. писателката получава Първа награда за акростиха „Азбучна поема“ в поетичния конкурс „Изящното перо“ на „Салона за българска духовност и култура“, Чикаго, САЩ. Здравка Владова - Момчева е авторка на стихосбирките: „Преображения“ (1999); „Тези прости неща“ (2000); „Дете, жена и пророчица“ (2000); „Тракийско съкровище“ (2006); „Посвещения“ (2009). Нейни са и романа „Вървище“ (2002), и сборника с разкази „Ало, България!“ (2012), част от Славянската секция на Библиотеката на Конгреса във Вашингтон, САЩ.
Здравка има публикации в литературни медии и списания в България, Великобритания, САЩ, Канада, Италия и Южна Корея.
Новият роман на писателката “Солджър“ е посветен на загиналите български рейнджъри в Кербала и е базирана на действително случили се събития.
Тя е ангажирана в своята професионална работа с две противоположни цели. От една страна, се стреми да интегрира в английското общество ученичките от Девическия колеж, в който преподава през седмицата в Лондон. Те са били от различни националности и е трябвало да се почувстват повече англичани – да могат да говорят езика и да се интегрират в обществото. От друга страна, в събота и неделя е трябвало да “дезинтегрира“ българските деца, като ги е карала да се чувстват и да останат българи.
Здравка Владова - Момчева е главен герой в “Нашият ден“.
“Целта ми беше децата от българското училище да си останат българи. Да бъдеш преподавател по български език и литература в чужбина изисква талант и виртуозност. Учителят трябва да се влезе в много роли – да бъде много интересен, забавен, емоционално докосващ, защото програмата им в английското училище е изключително натоварена.
Личността на учителя е тази, която привлича децата отначало, а след това всичко, което можем да им разкажем и възпитаме у тях относно България."
Писането и романът “Солджър“
"Смятам, че човек може да има повече от едно призвание. Най-водещото за мен като личност е писането.
Писах “Солджър“ в продължение на три години. Тогава нямаше световна пандемия. Основната ми мотивация за написване на книгата беше изтъкването на българския герой. Исках да покажа, че освен загиналите български, имаме и оцелели, които продължават да живеят сред нас. Исках българският герой да възвърне своето достойнство.
Ние самите сме герои на своето време, справяйки се с предизвикателствата в ежедневието, така и в едно по-високо ниво на изживяване на своя героизъм.
След 21 години живот във Великобритания стигнах до извода, че не е толкова важно какво мислят другите за нас, а това какво ние самите мислим за себе си, доколко се уважаваме. Каквото излъчваш, такова и привличаш. Мен никой тук не ме е презирал, защото съм българка, защото имам много добро и подплатено българско самочувствие."
Чуйте Здравка Владова – Момчева в звуковия файл.
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg