Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Писателката Здравка Владова - Момчева:

Никой не ме е презирал в чужбина, защото съм българка

Българското училище „Иван Станчов“ към Посолството на България в Лондон
Снимка: www.bgnow.eu

Писателката и поетесата Здравка Владова - Момчева е родена във Велико Търново. От 2000 г. живее във Великобритания.

На Острова работи като преподавателка по български език и литература в Българското училище „Иван Станчов“ към Посолството на България в Лондон и постоянен автор на вестник „БГ БЕН“, една от медиите на българската общност в Обединеното кралство.

Писането на поезия и проза е голямото призвание на търновката. Здравка е удостоена със златен медал от Агенцията за българите в чужбина заради дългогодишна дейност, свързана с разпространението и популяризирането на българския език и култура зад граница.

Носителка е и на Първа награда на издателство „Палабрас Прес“, Канада, за стихотворението „Песента на Орфей“, което печели в творческата надпревара с поети от 60 страни на 4 континента, а първото издание на нейната стихосбирката „Тракийско съкровище“, отпечатано там, е представено по канадските радио и телевизия.

През 2019 г. писателката получава Първа награда за акростиха „Азбучна поема“ в поетичния конкурс „Изящното перо“ на „Салона за българска духовност и култура“, Чикаго, САЩ. Здравка Владова - Момчева е авторка на стихосбирките: „Преображения“ (1999); „Тези прости неща“ (2000); „Дете, жена и пророчица“ (2000); „Тракийско съкровище“ (2006); „Посвещения“ (2009). Нейни са и романа „Вървище“ (2002), и сборника с разкази „Ало, България!“ (2012), част от Славянската секция на Библиотеката на Конгреса във Вашингтон, САЩ.

Здравка има публикации в литературни медии и списания в България, Великобритания, САЩ, Канада, Италия и Южна Корея.

Новият роман на писателката “Солджър“ е посветен на загиналите български рейнджъри в Кербала и е базирана на действително случили се събития.

Тя е ангажирана в своята професионална работа с две противоположни цели. От една страна, се стреми да интегрира в английското общество ученичките от Девическия колеж, в който преподава през седмицата в Лондон. Те са били от различни националности и е трябвало да се почувстват повече англичани – да могат да говорят езика и да се интегрират в обществото. От друга страна, в събота и неделя е трябвало да “дезинтегрира“ българските деца, като ги е карала да се чувстват и да останат българи.

Здравка Владова - Момчева е главен герой в “Нашият ден“.

“Целта ми беше децата от българското училище да си останат българи. Да бъдеш преподавател по български език и литература в чужбина изисква талант и виртуозност. Учителят трябва да се влезе в много роли – да бъде много интересен, забавен, емоционално докосващ, защото програмата им в английското училище е изключително натоварена.

Личността на учителя е тази, която привлича децата отначало, а след това всичко, което можем да им разкажем и възпитаме у тях относно България."

Писането и романът “Солджър“

Българското училище “Иван Станчов“ в Лондон

"Смятам, че човек може да има повече от едно призвание. Най-водещото за мен като личност е писането.

Писах “Солджър“ в продължение на три години. Тогава нямаше световна пандемия. Основната ми мотивация за написване на книгата беше изтъкването на българския герой. Исках да покажа, че освен загиналите български, имаме и оцелели, които продължават да живеят сред нас. Исках българският герой да възвърне своето достойнство.

Ние самите сме герои на своето време, справяйки се с предизвикателствата в ежедневието, така и в едно по-високо ниво на изживяване на своя героизъм.

След 21 години живот във Великобритания стигнах до извода, че не е толкова важно какво мислят другите за нас, а това какво ние самите мислим за себе си, доколко се уважаваме. Каквото излъчваш, такова и привличаш. Мен никой тук не ме е презирал, защото съм българка, защото имам много добро и подплатено българско самочувствие."

Чуйте Здравка Владова – Момчева в звуковия файл.

Снимки: www.schoolbgembassy.org.uk, http://www.bgnow.eu, http://zdravkavm.blogspot.com/


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15
Илюстративна снимка

Младите герои на Шипка: Ученици изкачват стъпалата към Паметника на свободата

Ден преди кулминацията на националното честване, посветено на Шипченската епопея, ученици ще се състезават в традиционната надпревара по скоростно изкачване на стъпалата към Паметника на свободата на историческия връх. Стартът ще бъде даден днес в 10 часа. Ученици от 5-ти до 12-ти клас ще застанат на старта в подножието на Паметника на свободата, към..

публикувано на 23.08.24 в 09:45
Диян Стаматов

481 свободни места за училищни директори: Има ли достатъчно подготвени кандидати?

На 19 август 2024 г. приключи кампанията за набиране на кандидатури за училищни директори в България. С общо 481 свободни места в страната , въпросът дали има достатъчно подготвени и мотивирани кандидати за тези позиции предизвиква значителен интерес. В ефира на предаването "Нашият ден" Диян Стаматов , председател на Съюза на работодателите в..

обновено на 22.08.24 в 10:40