Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Практическо обучение онлайн – става ли се художник от разстояние

Ателие в специалност “Художествена тъкан“ на НХГ „Д. Добрович“
Снимка: nhgdd-sliven.net

В Националната художествена гимназия в Сливен учениците в момента са изцяло в онлайн режим, а в последните три седмици бяха на ротационен принцип. Каква е спецификата на гимназията и как преминават часовете и обучението в електронна среда?

Темата коментира в “Нашият ден“ Александър Дойчинов, директор на гимназията и учител по иконопис.

“Когато електронната среда е съпътстваща форма на комуникация, е изключително полезна, но когато се превърне в основна, започваме да понасяме и негативите. Работим много ефективно в тази среда, но с ограниченията, които тя носи.

Александър Дойчинов, директор на НХГ „Д. Добрович“

Художник от разстояние

Разковничето е между знание и умение. Знанието може да бъде придобито за пет минути, умението – не. Повечето от нас са виждали билярд, обяснявали са им, че когато ударят топката тук и тя удари другата ще стане определено нещо, но то не става и след много опити някои от нас могат да го направят. Нещо подобно се случва във всички практически умения. Затова за нас беше бич моментът, в който изцяло преминахме в електронна среда.

За щастие през миналата година целия втори срок беше дадена възможност на училища като нашите да комбинират присъственото обучение с електронното, затова втория срок успяхме да вземем на живо практическите предмети. В момента нямаме тази възможност."

Специфики на училищата

"В бъдеще ще трябва да се работи в тази посока – спецификата на училищата с професионална подготовка, училища с по една паралелка, училища, които са си осигурили възможност за безопасна среда – да имат възможността на малки групи в определен ритъм да могат да придобиват и тези практически умения.

Миналата година успяхме да минимизираме щетата върху нашите ученици, ако сега се задържим прекалено дълго в отдалечена среда, това става много трудно.

Имаме три специалности, обучаваните в специалност “текстил“ ще страдат най-много. И 200% да даде учителят от себе си в електронна среда, ученикът може да достигне до 60. 60% е малко за художника."

Изход от ситуацията 

"Хибридно обучение при първа възможност. Освен общо решение за всички училища, да има възможност да се решава специфично за всяко едно училище.

Такава опция трябва да бъде отворена в заповедта на министъра, което ще ни развърже ръцете."

Тестовете като вариант

"От страна на родители и ученици, няма хора, които не биха се тествали. Но, ако един човек тества 120 деца, колкото са нашите ученици, и сложим по минута на ученик, за да бъде тестван, това са два часа. Ако го правят двама човека, става по един час.

При нас е доста сложно, защото не започваме с цели класове, започваме с групи понякога разделени на три."

Ваксиниране

"Като навсякъде имаме разногласия в тази посока, но около 70-75% от преподавателите са ваксинирани с по две игли, има и с по три."

Чуйте Александър Дойчинов в звуковия файл.

Снимки: nhgdd-sliven.net


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев

За конституционните реформи и предизвиканата от тях криза

За конституционните реформи и предизвиканата от тях криза в "Нашият ден" разговаряме с д-р Орлин Колев , експерт по конституционно право и преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски". В последно време българското общество стана свидетел на редица спорни моменти, свързани със съставянето на служебно правителство. По думите на д-р Колев..

публикувано на 02.09.24 в 09:42
Изцелението на бесноватия

За фалшивата вяра и за суеверията в Църквата

Излекуването на бесноватия момък от евангелското че­тиво за днешната 10-а неделя след Петдесетница става по молба на баща му. Чудното излекуване на бесноватото момче прави силно впечатление на всички присъстващи. Христовите ученици, помолени от бащата да помогнат на сина му, не успяват да го сторят. На въпроса им: "Защо не можахме ние да го..

публикувано на 01.09.24 в 09:15
Росица Банова

Избрано: Росица Банова – китайски ученици, български корени и световни успехи

През месец август, предаването "Нашият ден" предоставя възможност на своите слушатели да си припомнят някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината. Сред тях се отличава разговорът със световноизвестната пианистка Росица Банова. В това специално интервю, Банова разкрива детайли от своята житейска и професионална история, представяйки..

публикувано на 30.08.24 в 12:04

Миграция на душата: Защо Ейми Ан Сабела избра живота в България пред този в САЩ?

В рубриката "Мигранти с таланти" днес ви разказваме историята на Ейми Ан Сабела  – американка от Ню Йорк, която мечтае да стане българска баба. Родена и израснала в Ню Йорк, Ейми Ан Сабела прекарва голяма част от живота си там, но събитията на 11-и септември я принуждават да преосмисли приоритетите си в живота. "Разбрах, че животът може да се промени..

обновено на 30.08.24 в 11:45

Светлозар Желев: "Аполония" е светлина, тя е фар в тъмнината

През 2024 година се отбелязват 40 години от началото на празниците на изкуствата "Аполония", които за първи път се състояха през 1984 година в живописния град Созопол. Фестивалът, създаден с цел да покаже постиженията на българските творци и да подкрепи новите идеи и експериментални проекти в различни изкуства, се е утвърдил като значимо културно..

публикувано на 30.08.24 в 09:02