Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

11-о издание на българските IT "Оскари"

Снимка: bait-awards.bg

През месец ноември стартира новото издание на наградите БАИТ или т.нар. “Българските IT “Оскари““. За 11-а поредна година БАИТ ще отличи проектите, допринесли за развитието на информационните и комуникационните технологии през годината. От 1 ноември, започна регистрацията за участие в конкурса „Наградите на БАИТ” за 2021 г.

През 2004 г. БАИТ учредява престижната годишна награда „За значим принос в развитието на информационните и комуникационните технологии”, която се връчва тържествено на откриването на BAIT EXPO. Последното връчване на наградата е през 2008 г.

През 2006 г. се учредява наградата за журналистически принос за развитие на информационните и комуникационни технологии в България. Също се е връчвала на официална церемония в рамките на БАИТ Експо. Учредява се с цел да удостоят с признание журналистите, които спомагат за популяризирането и решаването на задачите, свързани с развитието на информационните и комуникационни технологии. Също така и да се поощрят усилията на журналисти, показали висок професионализъм, обективност, гражданска доблест и смелост при отразяване на проблематиката.

През 2011 г. УС на БАИТ взе решение да възобнови връчването на наградите, но в променен формат, съобразно целите и задачите на асоциацията и променената обществено икономическа обстановка. Броят на категориите се увеличиха значително. Освен досегашните две, се добавиха още: Образователна награда, Студентска награда, Публична администрация, Бизнес иновативност, Корпоративна и социална отговорност, STARTUP компания на годината, E-business и Мобилни решения.

Чрез увеличаване броя на категориите се цели да се отдаде дължимото на всички личности, институции и компании, които със своя професионализъм, иновативност и активна гражданска позиция са дали своя принос през годината за развитието на информационните и комуникационни технологии.

Какво ново можем да очакваме в изданието им тази година, на което БНР е медиен партньор? Как те ще допринесат за позиционирането на България като IT хъб в Югоизточна Европа?

Темата коментира в “Нашият ден“ Весела Калъчева, изпълнителен директор на Българската асоциация за информационни технологии.

“През последните десет години сме разгледали над 890 кандидатури и проекти, връчили сме 202 награди, сред които 77 на ученици и студенти, на стартъп компании – 11, на технологични компании – 11, на журналисти – 18, на публичната администрация – 17, на образователни институции – 8, на личности със специален принос -13."

Защо е стартиран проектът на БАИТ

"Винаги информационните технологии са и продължават да бъдат водещи, но преди около десет години установихме, че хората гледа на IT специалистите като на едни странни хора, говорещи си на един странен, непознат език. Не ни разбират, но същевременно имат голяма нужда от нас в ежедневната си бизнес работа."

Чуйте кой е на-младият участник на наградите на БАИТ от звуковия файл, както и повече за наградените проекти през годините.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20
Национална купа за ветроходни яхти

Балчик беше домакин на Националната купа за килови яхти

Балчик се гордее с един от най-старите и емблематични морски клубове в България. Създаден през 1946 година, този клуб е първият в страната, който построява собствена сграда през 1965 година и яхтено пристанище през 1985 година. През годините клубът е обучил хиляди младежи и всяка година подготвя около 70-80 души за капитан-лодкари. Природната..

публикувано на 22.07.24 в 10:18

Андрей Захаров: Путин започна не само войната в Украйна, но и гражданска война в Русия

Какви опасности грозят всеки, обявен за чуждестранен агент в Русия, как се използва "Законът за чуждестранните агенти" срещу изразилите различно мнение там и има ли бъдеще опозицията в РФ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, който живее в България и е обявен за международно издирване от..

публикувано на 21.07.24 в 14:16
СУ

Да възпитаваш в любов към България

В деня след като страната ни чества 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски, в "Нашият ден" разговаряме за това как се възпитават младите хора в любов към България и в следване на заветите на Апостола. Мариана Манчева , дългогодишен директор на Средно училище "Васил Левски", Карлово споделя, че всеки ден в родния град на Апостола..

публикувано на 21.07.24 в 10:46
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Поведението на ГЕРБ е абсолютно безотговорно

Какво ни казаха политическите играчи с действията си по време на политическа криза, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , комуникационен експерт. Нетрадиционното предложение на ПП/ДБ "Това беше пример за една много добра политическа комуникация – честна и открита, която успя да постигне няколко цели. На..

публикувано на 21.07.24 в 08:25