„Магическата светлина” е фотографската изложба, която ще бъде открита в София на 15 ноември 2021 г. от 16.00 часа в Националния музей „Земята и хората”. Фотографиите са „запечатали” фосфоресциращи пещерни образувания заснети в пещерите в България.
Проектът е дело на екипа на „Светлина и култ” и през юли 2021 г. е публикуван в National GeographicБългария.
„Светлина и култ” е четиригодишен проект на фотографа, кинооператор и преподавател в НАТФИЗ Красимир Андонов, чиято цел е да се заснемат и документират различни фотографски обекти. Първите негови фотографии са на тракийски светилища, които са публикувани в броя от месец юни 2013 г. на National Geographic България.
В основния екип на проекта участват Алекс Самунджи – фотограф и оператор и Огнян Стоянов – изкуствовед и спелеолог.
Изложбата „Магическата светлина” е резултат и на разработен метод на снимане в процеса на работа, чрез който в един фотографски кадър може да се види фотолуминесценцията на образуванията, заедно с други образувания, които не притежават тези способности , както и заобикалящата среда на фосфоресциращите калцитни образувания, показвайки красотата на пещерния свят и скритата “магическа светлина” в непрогледния мрак на пещерите.
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Красимир Андонов, кинооператор и преподавател в НАТФИЗ.
“Идеята на проекта е с визуални средства да се опитаме да разгадаем част от тайните на трапецовидните ниши в Източните Родопи, тъй като с времето забелязахме, че поради спецификата на професията ни виждаме малко повече от хората, които обикновено посещават тези места, тъй като виждаме и сенките, виждаме форми, които реално трудно могат да бъдат забелязани. И със светлина започнахме да изваждаме нещата, които реално не се виждат на нормална дневна светлина.
Пещерите, в които снимахме са разположени в доста голям периметър на територията на България. Често един снимачен ден носи един единствен кадър, тъй като процесът е дълъг и специфичен, снима се в пълна тъмнина.
“Магическата светлина“ представя един много интересен природен феномен, свързан с това, че в пещерните образование се отлагат органични материали, свързани с естествения цикъл на водата. Водата, която попада на повърхността, свързана с дъждовете, прониква през скалите там, където има пещери, и на места се отлага в пещерните образования. Провокирани от силна светлина или под друго въздействие тези отлагания започват да светят в тъмното. Изведнъж пълната тъмнина оживява в един мек зеленикав нюанс. Изложбата показва пещерния свят по един невиждан начин.“
Чуйте кои са пещерите, в които са проведени снимките, от разговора в звуковия файл.
За изложбата и проекта разказва в “Нашият ден“ Огнян Стоянов, изкуствовед и спелеолог.
“Методът, който използвахме, в научните среди се използва за определяне на възрастта и състава на минералите. Различният състав на минералите се оцветява по различен начин.
Пещерите са основният проводник на подземните води, те така се образуват. По тях може много добре да се определи състояние на замърсяване или на чистота на водата. За съжаление има много места, в които водата е вкарала и много боклуци, тъй като това не се вижда от повърхността.
Преди години имаше опит да се направи закон, който да определи чия отговорност е грижата за пещерите, но все още няма голяма яснота. Повечето изворни пещери би трябвало да са под грижата на населените места, за които дават вода.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg