Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Магическата светлина” на българските пещери

Фотографска изложба разкрива пещерния свят по невиждан начин

Снимка: Facebook/ Ogy Stoyanov

„Магическата светлина” е фотографската изложба, която ще бъде открита в София на 15 ноември 2021 г. от 16.00 часа в Националния музей „Земята и хората”. Фотографиите са „запечатали” фосфоресциращи пещерни образувания заснети в пещерите в България.

Проектът е дело на екипа на „Светлина и култ”  и през юли 2021 г. е публикуван в National GeographicБългария.

„Светлина и култ” е четиригодишен  проект на фотографа, кинооператор и преподавател в НАТФИЗ Красимир Андонов, чиято цел е да  се заснемат и документират различни фотографски обекти. Първите негови фотографии са на  тракийски светилища, които са публикувани в  броя от месец юни 2013 г. на National Geographic България.

В основния екип на проекта участват Алекс Самунджи – фотограф и оператор и Огнян Стоянов – изкуствовед и спелеолог.

Изложбата  „Магическата светлина”  е резултат и на разработен метод на снимане в процеса на работа, чрез който в един фотографски кадър може да се види фотолуминесценцията на образуванията, заедно с други образувания, които не притежават тези способности ,  както и заобикалящата среда на фосфоресциращите калцитни образувания, показвайки красотата на пещерния свят и скритата “магическа светлина” в непрогледния мрак на пещерите.

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Красимир Андонов, кинооператор и преподавател в НАТФИЗ.

“Идеята на проекта е с визуални средства да се опитаме да разгадаем част от тайните на трапецовидните ниши в Източните Родопи, тъй като с времето забелязахме, че поради спецификата на професията ни виждаме малко повече от хората, които обикновено посещават тези места, тъй като виждаме и сенките, виждаме форми, които реално трудно могат да бъдат забелязани. И със светлина започнахме да изваждаме нещата, които реално не се виждат на нормална дневна светлина.

Пещерите, в които снимахме са разположени в доста голям периметър на територията на България. Често един снимачен ден носи един единствен кадър, тъй като процесът е дълъг и специфичен, снима се в пълна тъмнина.

“Магическата светлина“ представя един много интересен природен феномен, свързан с това, че в пещерните образование се отлагат органични материали, свързани с естествения цикъл на водата. Водата, която попада на повърхността, свързана с дъждовете, прониква през скалите там, където има пещери, и на места се отлага в пещерните образования. Провокирани от силна светлина или под друго въздействие тези отлагания започват да светят в тъмното. Изведнъж пълната тъмнина оживява в един мек зеленикав нюанс. Изложбата показва пещерния свят по един невиждан начин.“

Чуйте кои са пещерите, в които са проведени снимките, от разговора в звуковия файл.

За изложбата и проекта разказва в “Нашият ден“ Огнян Стоянов, изкуствовед и спелеолог.

“Методът, който използвахме, в научните среди се използва за определяне на възрастта и състава на минералите. Различният състав на минералите се оцветява по различен начин.

Пещерите са основният проводник на подземните води, те така се образуват. По тях може много добре да се определи състояние на замърсяване или на чистота на водата.  За съжаление има много места, в които водата е вкарала и много боклуци, тъй като това не се вижда от повърхността.

Преди години имаше опит да се направи закон, който да определи чия отговорност е грижата за пещерите, но все още няма голяма яснота. Повечето изворни пещери би трябвало да са под грижата на населените места, за които дават вода.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимка: Facebook/ Ogy Stoyanov


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Летящите разкази на пилота Йордан Колев

Разкази с 35 000 фута под крилата събира летецът и пилот Йордан Колев в новата си книга, озагалвена  "Двойното дъно на пилотския куфар".  Колев е известен на бълагрските читатели с пътеписа "От Рио до Кейптаун" и с романите "Лабиринт", "Пазителят и Кобрата" и "Кацането". "Човек си носи багажа навсякъде по света. В името на безопасността на..

публикувано на 11.05.24 в 11:09
Костадин Бонев

"Аз, Харли и път 66" – по пътя на американската реалност

Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.   На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:25

Крило на птица от куршуми

Крило на птица от куршуми – това виждаме на корицата на новата стихосбирка "Пойни птици" на Владислав Христов.  В нея той събира на едно място птичия свят и света на войната на хората.  Жизнеутвърждаващата, но и сурова природа – с убийствата и смъртта.  Какво се случва между тях, кое надделява?  Катерина Стойкова е написала следното:..

публикувано на 10.05.24 в 16:45

VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив 2024

Във втория ден на VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив в "Артефир" разговаряме с поета и журналист Антон Баев ,   домакин на събитието, както и с новия носител на голямата награда "Орфей" за изключителен принос към поезията – поетесата Мирела Иванова . В тазгодишното издание на фестивала участие вземат 12 официални гости..

публикувано на 10.05.24 в 16:41

Нов превод на Шекспировата пиеса "Венецианският търговец"

Излезе нов превод на "Венецианският търговец" от проф. Александър Шурбанов. Луксозният том на пиесата на Уилям Шекспир вече е по книжарниците. Преводът е направен специално за постановката на режисьора Явор Гърдев в Народния театър "Иван Вазов". Премиерата е след броени дни. "Венецианският търговец" е пиеса-приказка, създадена както от..

публикувано на 10.05.24 в 16:35