Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кооперативна градска пермакултурна градина – къде и как

Снимка: sferata123.com

Проект за кооперативна градска пермакултурна, в която могат да се включат всички желаещи, и при какви условия.

Пермакултурните градини използват техники и практики, които съчетават най-доброто от градинарството на дивата природа. Целта е отглеждането на местни растения в една самостоятелна и продуктивна екосистема.

Темата коментира в “Нашият ден“ Николай Генов, съорганизатор на хранителен кооператив в София и организатор на Фермерски пазар на Римската стена в София.

“Решихме да направим една градина, в която хората сами да отглеждат храната си под ръководството на експерти, които трябва, и как да се направи. Целта ни е това да бъде една финансово независима дейност, самоиздържаща се от членовете си.

Като условия дори в момента все още в начален етап, по-скоро събираме съмишленици, които заедно трябва да определят след това условията и правилата, в които ще се ползва градината.

Всеки трябва да има само участие, тъй като планираме да произведем достатъчно количество зеленчуци. Хората, които се включват, ще получават част от тях."

Мястото

"За момента се спряхме не една складова база, близо до гара “Искър“. Зелената площ е около 5 декара. Смятаме там да развием биодинамично земеделие."

Чуйте Николай Генов в звуковия файл.

Снимки: sferata123.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища започна в София и продължава и на 20 юли. След това, от 25 до 28 юли, ще се проведат встъпителни обучения в рамките на Академии за учители в български неделни училища в предучилищен и начален етап. Домакин на инициативата ще бъде Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08

Израел, когато войната я нямаше

Антон Митов е директор на Архивния фонд на БНР и дългогодишен колега в програма "Христо Ботев". Автор и водещ на предаването "Антон Митов представя". Преди 23 години той за първи път излиза в западноевропейска страна. Поводът – да посети Израел, с цел обучение, с полет през Нидерландия. "Израел е първата "западна" страна, която посетих...

публикувано на 26.07.24 в 08:10

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24