Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Проклятието на Фауст“ от Залцбург

Снимка: Marco Borrelli

На 22 август тази година на сцената на Залцбургския фестивал Ален Алтиноглу дирижира звездния солистичен състав Елина Гаранча, Чарлз Кастроново, Илдар Абдразаков и Петер Келнер заедно с Детския хор на Залцбургския фестивал, Смесения хор на Концертното дружество на Виенската държавна опера и Виенската филхармония. Представят оперната оратория или както още я наричат драматичната легенда „Проклятието на Фауст“, написана през 1846 г. от Ектор Берлиоз и смятана за едно от най-високите достижения на романтичната музика, предизвикателство и за съвременните изпълнители. Запис на операта програма „Христо Ботев“ ще излъчи на 4 декември от 20 часа.


През 1828 г. Ектор Берлиоз чете превода на Жерар де Нервал на „Фауст“ от Гьоте и пише в своите Мемоари: „тази чудна творба ме очарова от самото начало и ме потресе до дълбочината на душата ми“. Композиторът не се разделя с книгата, чете я навсякъде където отиде и на следващата година създава „8 сцени от Фауст“, опус 1. По-късно през 1845 г. се връща към този материал с намерението да сътвори „концертна опера“ с добавен текст на Алмир Гандоние. В края на краищата избира формата на „драматична легенда“, в която се съчетава пътеписа и космическата перспектива, което е огромно предизвикателство за постановката на творбата в оперен театър. Самият композитор е нетърпелив да види произведението си на сцена, но се оказва разочарован от ограниченията на техниката от онзи исторически период. Преживява огромен сблъсък между творческите си представи и идеи и реалните възможности. Това е една от причините „Проклятието на Фауст“ често да се изпълнява концертно. Берлиоз е личност с неспокоен, търсещ и разкъсван от противоречия дух и така успява да преобърне много от утвърдените представи в изкуството и днес със сигурност можем да кажем, че би бил напълно удовлетворен от невероятните постижения на съвременната сценография.

Елина Гаранча

Изпълнителски състав и действащи лица:
• Фауст – Чарлз Кастроново (тенор)
• Мефистофел – Илдар Абдразаков (бас)
• Маргарита – Елина Гаранча (мецосопран)
• Брандер – Петер Келнер (бас-баритон)
Детски хор на Залцбургския фестивал
Смесен хор на Концертното дружество на Виенската държавна опера
Виенска филхармония
Диригент – Ален Алтиноглу

Снимки: Marco Borrelli / salzburgerfestspiele.at



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05