Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Проклятието на Фауст“ от Залцбург

Снимка: Marco Borrelli

На 22 август тази година на сцената на Залцбургския фестивал Ален Алтиноглу дирижира звездния солистичен състав Елина Гаранча, Чарлз Кастроново, Илдар Абдразаков и Петер Келнер заедно с Детския хор на Залцбургския фестивал, Смесения хор на Концертното дружество на Виенската държавна опера и Виенската филхармония. Представят оперната оратория или както още я наричат драматичната легенда „Проклятието на Фауст“, написана през 1846 г. от Ектор Берлиоз и смятана за едно от най-високите достижения на романтичната музика, предизвикателство и за съвременните изпълнители. Запис на операта програма „Христо Ботев“ ще излъчи на 4 декември от 20 часа.


През 1828 г. Ектор Берлиоз чете превода на Жерар де Нервал на „Фауст“ от Гьоте и пише в своите Мемоари: „тази чудна творба ме очарова от самото начало и ме потресе до дълбочината на душата ми“. Композиторът не се разделя с книгата, чете я навсякъде където отиде и на следващата година създава „8 сцени от Фауст“, опус 1. По-късно през 1845 г. се връща към този материал с намерението да сътвори „концертна опера“ с добавен текст на Алмир Гандоние. В края на краищата избира формата на „драматична легенда“, в която се съчетава пътеписа и космическата перспектива, което е огромно предизвикателство за постановката на творбата в оперен театър. Самият композитор е нетърпелив да види произведението си на сцена, но се оказва разочарован от ограниченията на техниката от онзи исторически период. Преживява огромен сблъсък между творческите си представи и идеи и реалните възможности. Това е една от причините „Проклятието на Фауст“ често да се изпълнява концертно. Берлиоз е личност с неспокоен, търсещ и разкъсван от противоречия дух и така успява да преобърне много от утвърдените представи в изкуството и днес със сигурност можем да кажем, че би бил напълно удовлетворен от невероятните постижения на съвременната сценография.

Елина Гаранча

Изпълнителски състав и действащи лица:
• Фауст – Чарлз Кастроново (тенор)
• Мефистофел – Илдар Абдразаков (бас)
• Маргарита – Елина Гаранча (мецосопран)
• Брандер – Петер Келнер (бас-баритон)
Детски хор на Залцбургския фестивал
Смесен хор на Концертното дружество на Виенската държавна опера
Виенска филхармония
Диригент – Ален Алтиноглу

Снимки: Marco Borrelli / salzburgerfestspiele.at



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05