На 9 януари почина големият журналист, полемист, автор на книги Кирил Янев – един от създателите на списание "Отечество".
Янев години наред беше пример за професионално майсторство, етика и човешки добродетели. Той почина на 96-годишна възраст.
За Кирил Янев разказва в “Нашият ден“ журналистът и публицист Кин Стоянов.
“Нормално е да си отива старият свят, за да дойде новият. Но, за да се обучи новият, някой трябва да предаде духовността и културата от една година на друга, от един век на друг. Затова аз нареждам журналистът, писателят и публицистът Кирил Янев сред тези духовни проводници, които на практика преведоха българската духовност от ХХ в ХХI век.
Той беше преди всичко един изключителен пример за професионализъм. Бях сред тези, които са имали щастието да разговарят с него. Човек, който имаше това щастие, можеше да научи страшно много.
Най-важният урок, който научих от Кирил Янев в журналистиката, намерих го в една от неговите книги. Там той разказваше за функцията отговорен редактор още преди Втората световна война, когато е имало цензура и когато за публикации, които не са били удобни на режима, направо са те прибирали в полицията и са те пребивали.
И тогава как печатът е пазел своите автори – посочвани са като отговорни редактори хора, които са били сподвижници на идеята. И под тяхно прикритие перата са писали и са защитавали своите възгледи, онези отговорни редактори са го отнасяли в репресиите на властта.
Беше невероятно добре изграден този образ на човекът, преминал от царско в републиканско време.
Невероятна е устойчивостта, която Кирил Янев през целия си живот демонстрира по отношение на своя професионализъм. Какво ли не е бил той в тази професия?! Започнал е от първите стъпала, за да се превърне в един от стожерите, един от хората, които създадоха вестник “Поглед“, който беше образец за журналистика. Беше и един от хората, които създадоха списание “Отечество“.
Когато Кирил Янев се оттегли от оперативна журналистика, написа книги, които са изключително ярко свидетелство за времена и епохи, на които той или е бил свидетел, или е бил търсач, за да ги открива.“
Чуйте повече в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg