Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владислав Танев и неговите растения

Снимка: личен архив

Владислав Танев е спортист, икономист и градинар – комбинация, която може да се стори невероятна, но ето че от тези три поприща се ражда едно смело бизнес начинание. В земеделието има много дисциплина, която един спортист несъмнено притежава, но също и икономика, особено когато говорим за малък отрасъл като микрорастенията и бейби зеленчуците, където времето, средствата и усилията трябва да са внимателно разпределени заради късия период на вегетация.

Микрорастенията или micro greens започват да се отглеждат в Калифорния през 80-те и 90-те години на миналия век, а интересният им вкус не е единствената причина за своеобразния бум в отглеждането им навсякъде по света – освен вкусни, те са и полезни. Някои от тях, като латинката и хризантемата, са ядливи цветя, а други като японския лук Allium fistulosum са екзотични за България и кулинарните ни традиции.

Градината на Владислав Танев се намира в кв. Бояна в София и освен споменатите латинка, хризантема и лук, в парниците растат още много минирастения и бейби зеленчуци. В малко помещение в близост градинарят отглежда и микрорастения, които са малко по-едри от кълновете. Използвани в ресторантите като добавки и декорация към супи, салати и ястия, те радват не само стомаха, но и окото.

За експериментите и успехите на Владислав Танев чуйте в звуковия файл.


Снимки – Зорница Гъркова и личен архив на Владислав Танев




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15