Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владислав Танев и неговите растения

Снимка: личен архив

Владислав Танев е спортист, икономист и градинар – комбинация, която може да се стори невероятна, но ето че от тези три поприща се ражда едно смело бизнес начинание. В земеделието има много дисциплина, която един спортист несъмнено притежава, но също и икономика, особено когато говорим за малък отрасъл като микрорастенията и бейби зеленчуците, където времето, средствата и усилията трябва да са внимателно разпределени заради късия период на вегетация.

Микрорастенията или micro greens започват да се отглеждат в Калифорния през 80-те и 90-те години на миналия век, а интересният им вкус не е единствената причина за своеобразния бум в отглеждането им навсякъде по света – освен вкусни, те са и полезни. Някои от тях, като латинката и хризантемата, са ядливи цветя, а други като японския лук Allium fistulosum са екзотични за България и кулинарните ни традиции.

Градината на Владислав Танев се намира в кв. Бояна в София и освен споменатите латинка, хризантема и лук, в парниците растат още много минирастения и бейби зеленчуци. В малко помещение в близост градинарят отглежда и микрорастения, които са малко по-едри от кълновете. Използвани в ресторантите като добавки и декорация към супи, салати и ястия, те радват не само стомаха, но и окото.

За експериментите и успехите на Владислав Танев чуйте в звуковия файл.


Снимки – Зорница Гъркова и личен архив на Владислав Танев




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26