Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светла Кьосева: Да живееш в Унгария с мисия България

Преводачът е най-добрият читател

Светла Кьосева
Снимка: Личен архив

Светла Кьосева е една българка от Унгария с мисия за България. Тя е преводач, на унгарска поезия и проза, преподавател и главен редактор на двуезичното списание за култура и обществен живот „Хемус“, създадено в Унгария преди 30 години.

Светла Кьосева е главен герой в “Нашият ден“:

“Началото е прозаично – омъжих се за грък и дойдох да живея в Унгария. Започнах работа в българското училище в Будапеща, което ме свърза с цялата българска общност тук. Имах възможност да работя на места, в които се срещах с хора от различни националности.

Така ставаш чувствителен към много неща, започваш да се интересуваш не само от страната, в която живееш, а изобщо от света. Не е много изгодно да живееш живота си като екзотика и затова се стремиш да се потопиш в местната култура, за да ти е уютно.“

Списание “Хемус

“Аз наистина участвам в списването на списанието му още от неговото създаване. Преди 25 години станах отговорен, а след това и главен.

Но то не би било това и не би съществувало така, ако зад него не стоеше една българска общност, която смята, че то е важно за нея. За съхраняването на българското, но и за представянето на общността навън – и пред унгарската, и пред българската публика.


Българската общност в Унгария не се изживява като затворена общност, а живо участва и в българския, и в унгарския културен живот и използва всяка възможност за разширяване на това участие. Българската общност тук има повече от 100 години организиран живот в Унгария.

Списанието по много интересен начин позиционира нашата общност в Унгария.“

Преводите

“Преводачът е най-добрият читател, дори може би по-добър от автора и от редактора, защото той многократно се връща на текста, многократно работи с него и това му дава възможност да го вижда по друг начин.“

Българските автори

“Имам усещането, че в България надделява принципът – “който е добър писател, ще го издават", което изобщо не е така. Книгоиздаването е бизнес, в който действат абсолютно различни закони. Много често дадени автори се оценяват не затова дали са добри, а какви са възможностите за финансиране и реклама.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00

Персонализирана терапия за рак: Български изследовател сред водещите млади учени на света

Иновативното проучване на лечение на рак на гърдата, ръководено от д-р инж. Веселина Узунова, ѝ донесе място сред топ 30 финалисти в световния формат на Програма "Най-изявените млади личности на света" за 2023 г., организирана от Международната младежка камара – България (JCI Bulgaria). Проучването ѝ в областта на туморната нанотераностика следва..

обновено на 18.10.24 в 12:40
адв. Петър Николов, Анелия Торошанова, адв. Елка Пороминска и адв. Деян Драгиев (от ляво надясно)

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата?

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата? Какви изисквания има нормативната уредба на Европейския  съюз по отношение на защитата на важни, според договора на функционирането на ЕС, принципи и права, във връзка със съдебните разноски и възнагражденията на адвоката? За справедливата и балансирана законодателна уредба – една..

публикувано на 18.10.24 в 12:35
Генералният директор на БНР Милен Митев.

Милен Митев: Създаването на дигитално съдържание е ключово за бъдещето на радиото

Генералният директор на Българското национално радио (БНР), г-н Милен Митев, гостува в предаването "Нашият ден", където говори за ролята си на настоящ и бъдещ генерален директор на медията. Той благодари за доверието, което му беше гласувано за втори мандат както от Съвета за електронни медии, така и от много от колегите му в радиото. По думите му..

обновено на 18.10.24 в 11:38