Бродуей отвори отново врати след 18 месеца прекъсване, което лиши от поминък хиляди актьори, сценични работници и служители, свързани с театралния живот. След дългото затваряне две представления предизвикаха голям зрителски интерес. Това са „Мюзикмен“ на Робърт Райнигер и Мередит Уилсън и „Компания“ на Стивън Зондхайм. Двата знаменити мюзикъла се завръщат на Бродуей с различни очаквания.
„Мюзикмен“, в новата постановка на режисьора Джери Закс, съхранява рисунъка на класическия прочит на спектакъла, започнал триумфално през 1957 година. Този прочит разчита на носталгичните настроения, съвършеното изпълнение на трупата и участието на Хю Джакман, знаменит не само като филмов актьор, а и като певец и танцьор.
Подходът към „Компания“ е различен. Режисьорката от Великобритания Мариан Елиът тръгва радикално като променя дори пола на основния персонаж. В нейния прочит, младият мъж Боби, решил да събере на рождения си ден група приятели, е жена и това не е механична промяна, а цялостно проведена линия, която поставя всепризнатия мюзикъл на Зондхайм в нов контекст. Редакцията е направена с предварителното съгласие на Зондхайм, доверил се заслужено на режисьорката. Уви, самият Зондхайм вече не е с нас, но неговите мюзикъли тепърва ще се преоткриват през 21-вото столетие. Уникалният му талант на композитор и текстописец е всепризнат, на негово име са назовани театри, той се появява като персонаж и във филми като „Тик, тик… Бум“ с режисьор Лин-Мануел Миранда.
Едва прехвърлил 40-годишна възраст, Миранда дебютира в киното с този филм за живота на композитора на мюзикъла „Наемът“/„Рент“ Джонатън Ларсън (с участието на Андрю Гарфийлд), но името му се свързва преди всичко с хита „Хамилтън“ (16 номинации и 11 награди „Тони“). Този мюзикъл, посветен на живота на бащата-основател на Америка Александър Хамилтън, е на Бродуей седма година с неизменен зрителски успех.
Голям е интересът и към друг бродуейски спектакъл на Лин-Мануел Миранда, игран на импровизационен принцип. Подробности за това представление и за уникалния път на композитора, драматурга и актьора ще чуете в новото издание на поредицата „Моментна снимка“.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки: Майя Праматарова – личен архив и ЕПА/БГНЕС
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg