„Войната, която човечеството от десетилетия води срещу природата, всъщност е война срещу самото човечество”. Това е посланието, което Боряна Венциславова отправя към всички нас във фотоизложбата си „Ние сме /Бяхме природа”, представена в Национална галерия „Квадрат 500“.
Произведенията на Боряна Венциславова са сред малкото, които отвеждат зрителя към актуални екологични теми, свързани с унищожаването на природата в резултат на човешката дейност, климатичната криза, безскрупулното изчерпване на природните ресурси от страна на индустрията и едновременно с това акцентира върху неразривната връзка на човека с природата.
Състои се от серия фотографии, озаглавена „Призрачни светлини“, които показват както природни пейзажи, така и част от цивилизацията – банкомат, бензиностанция, оръжеен магазин и др. Във всички присъства светлината, която символизира човека и неговото присъствие/отсъствие в тях. Според Боряна Венциславова: „Светлината е много важен символ – тя може да бъде начало, но и край, да бъде топла или студена, да поддържа живота, но и да го унищожава.“
За първи път изложбата „Ние сме/бяхме природа“ („We/re Nature”) с куратор Лиза Ортнер-Крайл е показана в Кунстфорум Виена (март - юни 2021). Организирана е с финансовата подкрепа на Федерално министерство на изкуствата, културата, държавната служба и спорта на Австрия, Посолството на Австрия и на УниКредит Булбанк.
Филмът „Ние Природата” е част от експозицията и в него, чрез гласа на природата, Боряна Венциславова призовава за промяна в начина, по който се отнасяме към околната среда и нейните ресурси преди да е станало твърде късно.
За кадрите от филма, който авторката е заснемала в продължение на едно десетилетие от различни точки на света и за това, какво още показва тази толкова актуална днес изложба, разказва Сиана Минева – куратор на експозицията в Национална галерия „Квадрат 500“.
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg