Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изоставаме ли, или времето прекалено бърза

Снимка: Pixabay

Ускорение е думата, около която се дискутира. Времето се е забързало, особено ако съдим по технологичните промени, по промяната на политическите практики, налагани и от тези промени; по различно устроените умове на младите – те например следят едновременно много източници на инфо в Мрежата, но не се задълбочават да помнят, или пък единствен научен авторитет да им е преподавателят.

Говорим за книгата на философа Хартмут Роза – „Ускоряване“, за „Палечка“ на Мишел Сер – с нейния издател – Дора Минева, с философа професор Георги Каприев и със социолога Първан Симеонов. Според Дора Минева Мишел Сер е направил една защита на младите, чиито мозъци очевидно работят по друг начин, а не по този, който очакват от тях изоставащите от времето си преподаватели.

Според Георги Каприев времето е категория, която ние тълкуваме различно, но човешката същност не се променя особено.

А според социолога Първан Симеонов политиците вече са принудени да следват обществените мнения, формулирани най-често в електронните мрежи, а не да ги водят и определят.

Ще издържим ли на ускорението, защото ние сме във времето, и то е в нас, както казва и Васил Левски; дискусията поставя въпроси, на които всеки следва да отговори за себе си.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За гората българска

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..

публикувано на 23.04.25 в 18:00
Проф. Здравка Валерианова

Скрининговото проследяване е отговорност на държавата

Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..

публикувано на 23.04.25 в 13:19

Превенцията и ранната диагностика – акцент в германското здравеопазване

Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..

публикувано на 23.04.25 в 12:25
Д-р Николай Цонев

Хроничните чревни заболявания са често срещан проблем при младите хора

Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..

публикувано на 23.04.25 в 12:05
Момчил Даскалов

Масовите протести в САЩ – шанс за демокрацията или край на надеждите?

Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов. Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора,..

обновено на 23.04.25 в 11:49